İnşaat gelirleri rekor düzeyde

2015 yılı Ağustos ayı inşaat gelirleri 271 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

İnşaat gelirleri rekor düzeyde

2015 yılı Ağustos ayı inşaat gelirleri 271 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Verileri'ne göre Ocak-Ağustos döneminde elde edilen inşaat hizmet geliri ise 708 milyon dolar oldu.

Gelirler rekor düzeyde
Geçen yılın tamamında 674 milyon dolarlık inşaat geliri elde eden Türkiye, 2001 yılından beri yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinden yıllık ortalama 800 milyon gelir elde ediyordu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TAV İnşaat Genel Müdürü Ümit Kazak da, söz konusu rakamları Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardan aldığı payı artırmasına bağladı. Türk müteahhitlerinin 43 firma ile Çin'dne sonra gelen en büyük dünya sektörü aktörü olduğunu hatırlatan Kazak, dönemsel risklere rağmen Türkiye'nin uluslararası pazarda yerini koruyacağına inandığını vurguladı.

İnşaat gelirleri rekor düzeyde

Projeler ve hızları konusunda çok iyi yerdeyiz
Türk müteahhitlerinin hem tamamladıkları projelerle, hem de devam eden projelerdeki kalite ve yapım hızı konusunda oldukça iyi bir yere sahip olduklarını söyleyen Kazak, bunun her geçen gün orta ve büyük ölçekli projelerden alınan payın yüksekliğine bağladı. 'Türk insanı çalışkan ve esken bir yapıya sahip. Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki tarihi bağları sayesinde Türk müteahhitleri işveren idareleri tarafından tercih edilen firmalar arasında öne çıkıyor.' diyen Kazan, Tav projeleri hakkında da bilgi verdi.

Portföyümüz yurtdışı projelerden oluşuyor
TAV İnşaatın bütün portföyünün yurt dışı projelerden oluştuğunu aktaran Kazak, tamamlanan ve devam eden projelerde gösterilen başarıların, dünyanın her yanında takdirle karşılandığını belirterek: ‘Orta Doğu ve K. Afrika Bölgesi, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Libya, Gürcistan ve Suudi Arabistan’da olmak üzere toplamda 7 şube ile faaliyet gösteriyoruz.’ Şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Verileri
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) Ödemeler Dengesi Verileri’ne göre Türkiye Ağustos ayı inşaat hizmet gelirleri 271 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Tüm zamanların en yüksek inşaat hizmet geliri anlamına gelen bu rakamlara ek olarak veriler, Ağustos döneminde elde edilen inşaat hizmet gelirinin ise 708 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Geçen yılın bütününde 674 milyon dolar inşaat hizmet geliri elde eden Türkiye, 2001 yılında bu yana yıllık ortalama 800 milyon dolarlık bir gelir elde ediyordu.