İnşaat işgücü maliyet artışı zirve yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu, saatlik işgücü maliyetlerindeki yükselişin sürdüğünü açıkladı. 2015'in üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.2'lik artışın yaşandığı işgücü maliyet endeksi, inşaat sektörü bazında yüzde 5.1 olarak gerçekleşti.

İnşaat işgücü maliyet artışı zirve yaptı

 Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılı 3. çeyrek İşgücü Maliyet Endeksi ile, İnşaat sektöründeki artışın sürdüğünü ortaya koydu. Sektördeki artış 2015 yılı çeyrek dönemleri baz alındığında, yüzde 1.9, yüzde 2.4 ve yüzde 5.1 düzeyinde gerçekleşmiş oldu

İşgücü maliyetlerinin yükselişinde "inşaat" çıtayı yükseltiyor
İnşaat sektörü işgücü maliyetindeki yükselme aslında 2015 yılının başında beri kararlı bir biçimde sürüyor. 2015 yılının ilk çeyreğinde 2014'ün aynı dönemine kıyasla kaydedilen inşaat işgücü maliyet endeksi yüzde 1.9 olarak gerçekleşmiş; yüzde 4.8 olarak gerçekleşen "saatlik işgücü maliyeti endeksinin epeyce altında kalmıştı.

 

İnşaat işgücü maliyet artışı zirve yaptı

 

İkinci çeyrekten itibaren saatlik işgücü maliyeti endeksinde yaşanan artışın üzerine, sanayi ve hizmet sektörü ile birlikte çıkan inşaat sektörünün işgücü maliyet endeksi yüzde 2.4 olarak gerçekleşmişti. Ancak gerçek artış 2015 yılının üçüncü çeyreğinde yaşandı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.1 olarak gerçekleşen inşaat sektörü işgücü maliyeti, yüzde 4.2 olarak gerçekleşen saatlik işgücü maliyet endeksinin üzerindeki konumunu korudu. Çok daha önemlisi inşaat sektörü bu dönemde, işgücü maliyetlerinin en hızlı artış gösterdiği sektör olarak dikkat çekti. 

Kazanç endeksinde de yükselme
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan İşgücü Maliyetleri 2015 Üçüncü Çeyrek raporuna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2015 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.7'lik artış gösterirken, inşaat sektöründeki kazanç endeksi yüzde 4.9 yükselme yaşadı. İnşaat sektörünün, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksindeki yükselme ise yüzde 4.4 olarak gerçekleşti.