İnşaat işgücü maliyeti yükseldi

İnşaat sektöründe işgücü maliyeti 2015'in II. çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.4'lük bir artış yaşadı. TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre saatlik işgücü maliyet endeksindeki artış da yüzde 2.1 düzeyinde gerçekleşti

İnşaat işgücü maliyeti yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılı ikinci çeyrek dönemine ait İşgücü Maliyeti Endeksi'ni açıkladı. TÜİK rakamlarına göre, işgücü maliyeti, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.1 oranında artış gösterdi.

İnşaat sektöründe artış sürüyor
Türkiye İstatistik Kurumu
tarafından yayınlanan ve Nisan-Haziran 2015 dönemine ait veriler inşaat sektöründeki artışın ise sürdüğünü ortaya koydu. Buna göre inşaat sektöründe, geçen yılın aynı dönemine kıyas yüzde 2.4'lük bir artış kaydedildi. TÜİK'in saatlik kazanç endeksi verilerindeki artıştan da etkilenen inşaat sektörü, bu alanda yüzde 2.8'lik bir artışa sahne oldu. Sektörde saatlik kazanç dışı işgücü maliyet endeksi de bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.4'lük artış kaydedildi. 

İnşaat işgücü maliyeti yükseldi

En yüksek artış enerji sektöründe
Türkiye İstatistik Kurumu
tarafından açıklanan verilerin en ilgi çekici noktası mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyetlerindeki artışın yüzde 7.6 ile elektrik, gaz, bular ve iklimlendirme sektörlerinin üretim ve dağıtımı alanlarında gerçekleşmiş olması oldu. Sanayi sektöründeki artış yüzde 38, hizmet sektöründeki artış ise yüzde 0.9 olarak gerçekleşti. 

Saatlik kazanç endeksinde artış
TÜİK
mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2.7'lik artış saptadı. Sanayi sektöründeki artışı yüzde 4.4, inşaat sektöründeki artışı ise yüzde 2.8 olarak belirleyen TÜİK'e göre, hizmet sektöründeki artış yüzde 1.6 olarak gerçekleşti. Saatlik kazanç endeksindeki ene yüksek artış yine D(Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım) alanında gerçekleşti.