İnşaat işgücü maliyetlerinde artış

TÜİK verilerine göre inşaat sektöründeki işgücü maliyetleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.9 oranında artış gösterdi

İnşaat işgücü maliyetlerinde artış

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak-Mart dönemine ilişkin işgücü maliyetlerini açıkladı. Bu göre işgücü maliyetlerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.8 oranında artış yaşandı. İnşaat sektöründeki artış oranı yüzde 1.9, sanayi sektöründeki artış oranı yüzde 3.9, hizmet sektöründeki artış oranı ise yüzde 5.6 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış %19,5 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç endeksinde artış
TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi ise 2014'ün ilk çeyreğine göre yüzde 4.4 artış gösterdi. Endeks artış oranları sanayi sektöründe yüzde 4.7, inşaat sektöründe yüzde 2 ve hizmet sektöründe ise yüzde 4.4 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış %12,9 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %5,3 arttı 
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %5,3 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %2,6, inşaat sektöründe %1, hizmet sektöründe ise %7,6 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2015 yılı I. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en yüksek artış %67,4 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti.