İnşaat istatistikleri kötüye gidiyor

Türkiye İstatistik Kurumu, arka arkaya, inşaat sektöründe işlerin iyi gitmediğine dair veriler açıklıyor. Cuma günü açıklanan Ekonomik Güven Endeksleri-Ağustos 2015 ve 2015 II. Çeyrek İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri sektör verilerinde düşüş eğiliminin sürdüğünü gösterdi

İnşaat istatistikleri kötüye gidiyor

Türkiye İstatistik Kurumu, İnşaat sektöründeki olumsuz ivmenin sürdüğünü gösteren istatistikler yayınlamayı sürdürüyor. Son olarak Cuma günü açıklanan iki endeks, düşüşün sürdüğünü gösteriyor.

Ekonomik Güven endeksi düşüşte
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ağustos 2015 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 1.9'luk düşüş kaydederek 85.87'ye ulaştı. TÜİK raporunda, ekonomik güven endeksindeki düşüşü, endeksi oluşturan tüm güven endekslerindeki düşüşüten kaynaklandı. Bu dönemde inşaat sektörü güven endeksi Temmuz ayına kıyasla yüzde 0.7 oranında azaldı ve 82.10 düzeyine geriledi.

İnşaat istatistikleri kötüye gidiyor

İstihdamda yüzde 1.8'lik düşüş
TÜİK
tarafından yayınlanan bir diğer veri de 2015 yılının Nisan-Haziran 2015 dönemine ait  İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri oldu. Bu verilere göre de mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.8'lik düşüş yaşandı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinde ise yüzde 9.0'lık düşüş yaşandı. 

Çalışılan saatte yüzde 1.9'luk azalma
TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksinde de yüzde 1.9'luk bir azalma gerçekleşti. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksinde ise geçen çeyreğe kıyasla yüzde 10.1 düzeyinde düşüş gerçekleşti.