‘İnşaat maliyetleri 1 ayda yüzde 10 arttı’

Markalı konut projeleri üreten Makro İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 17 Aralık Operasyonu’nun inşaat sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

‘İnşaat maliyetleri 1 ayda yüzde 10 arttı’

08.02.2014 / Posta Gazetesi 

Markalı konut projeleri üreten Makro İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 17 Aralık Operasyonu’nun inşaat sektörü üzerindeki etkilerini değerlendirdi. İnşaat maliyetlerinin geçen yılın genelinde yüzde 7-8 civarında bir artış gösterdiğini söyleyen Ercan Uyan, “17 Aralık’tan sonra döviz kurları ve faizlerde yaşanan hareketlilik sonucu inşaat maliyetlerinde bir ayda yüzde 10’unun üzerinde artış meydana geldi. Maliyetlerdeki bu artış devam ederse sektör sıkıntıya girer” dedi.

Kısa dönemde bu yüksek maliyet artışının daha da yükselmesinden endişe duyduklarını belirten Uyan, bunu üç sebebe dayandırdıklarını söyledi. İlk olarak kurdaki ve faiz oranlarında ki artışın henüz tam olarak enerji ve sanayi üretim maliyetlerine yansımadığını, bu yansımanın oluşması durumunda ise fiyatlardaki artış oranının daha da yukarılara çıkabileceğini belirtti.

İkinci dayanak olarak, normal süreçlerde kış aylarında, doğu ve güneydoğu şantiyelerinin kapalı olmasından dolayı inşaat piyasasında arza bağlı olarak talep daralması yaşandığını ve bununda inşaat malzemelerinde kış aylarında dönemsel olarak düşük fiyat avantajını sağladığını ifade eden Uyan, bahar aylarından itibaren doğu bölgelerinde açılacak şantiyelerle birlikte talebin artacağını bunun da fiyatları yukarı taşıyacak bir neden olabileceğini belirtti.

Son olarak piyasa faizlerinde oluşan yükselişin, ticari kredi ve bireysel kredilerde ciddi artışlar doğurduğunu, bu durumun iki yönden inşaat maliyetlerinde artışa sebebiyet vereceğini belirten Uyan, ilk olarak yükselen bireysel konut kredilerinin konuta olan talebi daraltacağını, bu daralmanın inşaat maliyetlerine proje inşaat aşamasında satış yapmak suretiyle ön finansman olarak ciddi kaynak sağlayan projelerde bu kaynağı keseceğini söyledi.