İnşaat maliyetleri artıyor

İnşaat sektörünün kâr oranları hızla düşüyor. Artan inşaat maliyetleri ile son iki sene içerisinde sektörün kâr oranı yüzde 20'lerden 8'e kadar indi. Sektörde konsolidasyon beklentisi yüksek

İnşaat maliyetleri artıyor

Döviz kuru ile demir ve çimento gibi hammaddelerdeki yükselme inşaat sektöründe kârlılık oranlarını hızla düşürmeye başladı. Sektörde yalnızca özkaynakları güçlü firmaların ayakta kalacağı ve diğer firmaların konsolidasyona yöneleceği görüşü hakim. Konuyla ilgili olarak Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'a açıklamalarda bulunan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, faiz, döviz ve siyasi değişkenlerde oluşan fiyat artışının firmaları kârından feragat etmeye çalıştığını belirterek, bu durumun büyük projelerdeki kârlılık oranını yüzde 8-10 mertebelerine çektiğini söyledi. 

İnşaat sektörünü 'sanayi' sektörü gibi düşünmek
Durbakayım, söz konusu 8-10 kâr aralığının yakalanması durumunda yatırımın fizibil hale geleceğini aktararak, "Artık sanayi sektöründe olduğu gibi gayrimenkulü de bir maliyet ve makul bir kâr olanağı çerçevesinde düşüneceğiz. Projesine güvenen yapımcı firmalar bu artışları aynen yansıttı. Tek tek bakıldığında yüzde 40'a kadar zam gören projeler var. En az yapanlar ise 20-25 arasında zam yapmak zorunda kaldılar" şeklinde konuştu.

Kâr oranları riskli düzeye düştü
İki yıl öncesine kadar yüzde 15-20 gibi olan kâr marjının maliyetlerdeki artışla birlikte giderek azaldığını belirten Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya da, projelerin satış hızındaki düşüşün kârlılıkları hızla riskli bir aşamaya getirdiğini söyledi. Gökkaya, sektörün bunu daha fazla sübvanse edemeyeceğini ve yeni dönemde güçlü olmayan firmalar arasında konsolidasyonların başlayacağını vurguladı. 

Kentsel dönüşüm kârları düşürdü
Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu ise spesifik projeler dışında sektörde çok büyük kârların kalmadığını, özellikle kentsel dönüşüm süreciyle birlikte artan yeni bina stoğunun rekabeti artırarak kâr oranlarını aşağıya düşürdüğünü söyledi.