İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi'nde tarihi düşüş

İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi, Temmuz ayında tarihi bir düşüş yaşadı. Türkiye İMSAD Başkanı Hinginar: "Piyasalardaki düşüş geçici, moralimiz yüksek..." mesajı verdi.

İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi'nde tarihi düşüş

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından her ay yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin temmuz ayı raporu yayınlandı. Darbe girişimi ve sonrasında oluşan koşulların etkisini hissettiren raporu değerlendiren Başkan Fethi Hinginar: "Piyasalardaki düşüş geçici, moralimiz yüksek..." mesajı verdi. 

Temmuz ayı endeksini belirleyen koşullar
Hinginar, Temmuz ayı endeks sonuçlarının tüm olumsuz beklentilere karşın, Hükümetin hamleleri ve Emlak Konut başta olmak üzere sektör bileşenlerinin attığı adımlarla olumlu bir ivme kazandığına dikkat çekerek:

"Ortaya çıkan yeni koşullar bir süre daha faaliyetleri sınırlamaya devam edecektir. Faaliyetler, güven ve beklentilerde toparlanma zaman alacaktır.  Bu nedenle ve kampanyaların bir ay gibi kısa bir sürede hemen sonuç vermesi zor olacağından kampanyaların bir süre daha devam etmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz" şeklinde konuştu. 

İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi Temmuz ayı raporunda başlıklar
- Darbe girişimi ve sonrası: İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi temmuz ayında gerileyerek, endeksin hesaplandığı dönem içindeki en düşük seviyesine indi. Endeks 3.4 puan geliedi ve 100 puan seviyesinin gerisinde kaldı.

- Üretim ve cirolarda tarihi düşüş: Faaliyetler temmuz ayında önemli bir gerileme gösterdi. Uzun bayram tatili ve ardından yaşanan darbe girişimi tüm faaliyetleri önemli ölçüde geriletirken, Faaliyet endeksi temmuz ayında 6,2 puan düştü ve geçen yıl temmuz ayının 5,8 puan altında kaldı.
- Beklenti endeksinde düşüş: Beklenti endeksi de zayıfladı, oluşan koşulların yarattığı belirsizlik yansıra iç pazar siparişleri uyarı verir seviyede düştü