İnşaat malzemeleri endeksi yükselişe geçti

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Mart 2016 döneminde ait İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi iyimser beklentilerin yükseldiğini gösterdi. Mart ayında 2.6 puan artış gösteren endeks, 100 puan seviyesine yaklaştı.

İnşaat malzemeleri endeksi yükselişe geçti

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Mart 2016 dönemine ait İnşaat malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yüzde 2.6 puanlık artışla 100 puan düzeyine yaklaştı. Artış mevsim etkilerinden ve yaşanan iyimserlikten kaynaklandı. 

Yurt içi ve yurt dışında iyimser beklentiler
Yapılan açıklamada bileşik endeksin Mart ayı içinde yurt içi ve yurt dışında oluşan iyimser beklentilerden olumlu bir biçimde etkilendiği vurgulanırken, hava koşullarındaki iyileşmenin de iç piyasa faaliyetlerini olumlu biçide etkilediği belirtildi. Bileşik endeksin üç alt endeks ile birlikte artış gösterdiğine vurgu yapılan Türkiye İMSAD açıklamasında:

"Faaliyet Endeksi Mart ayında en çok artan alt endeks olmuştur. Güven endeksinde artış Mart ayında kuvvetlenmektedir. Beklenti endeksinde ise tüm alt unsurlara dayalı bir artış yaşanmıştır. " denildi.

Türkiye İMSAD tarafından yayınlanan Endeks'te şu noktalara dikkat çekildi
- İyileşmeler iç pazar destekli: İnşaat malzemeleri sanayi endeksi, Mart ayında 3.6 puan arttı. Mart ayında hemen hemen tüm faaliyetlerde topralanma yaşandı.
- İhracatta bir önceki aya kıyasla yükseliş yaşandı.
- Üretim ve cirolar, iç satışlara bağlı olarak yükseldi.
- Mart ayı endeksi geçen yılın Mart ayına kıyasla 5 puan yükseldi.
- Güven endeksi dip noktadan çıkış eğilimi içine girdi. 
- Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven ilk kez 0.9 düzeyinde arttı.
- Beklentilerde uzun süre sonra ilk kez hissedilir iyileşme kaydedildi. Beklentiler endeksinde yüzde 2.6'lık artış yaşandı.
- Yılın ikinci çeyreğine ilişkin daha iyi performans umudu yükseldi.