İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinde tarihi sıçrama

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mayıs ayında, faaliyet, güven ve beklenti endekslerindeki artışla birlikte, 2013 yılından günümüze dek, en yüksek artış performansını gösterdi.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinde tarihi sıçrama

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mart ve Nisan aylarındaki artış eğilimini, Mayıs ayında da sürdürdü. Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla 3.13 puan artış gösteren endeks, aynı zamanda ölçümün başladığı 2013 yılı Ağustos ayından günümüze dek en yüksek artış oranına ulaştı. 

Alt endekslerdeki yükseliş etkili oldu
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği-Türkiye İMSAD tarafından aylık periyotlarla hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Mayıs 2017 döneminde de artış kaydederek, yükselme eğilimini 4 aylık döneme çıkarmış oldu. Mayıs ayındaki artış, alt endeksler olan faaliyet, güven ve beklenti endekslerindeki yükselişten kaynaklandı. 

Faaliyetlerde önemli artış
Faaliyetlerin yoğun bir seyir izledi Mayıs ayı bazında iç satış, ihracat ve üretim faaliyetlerinde önemli artış saptandı. Yayınlanan rapora göre, bu artışta inşaat sektörü için açıklanan destek ve beklentideki iyileşmeler, tüm faaliyetler üzerinde genişletici bir etki yaratmayı sürdürdü. Faaliyet endeksindeki artış Mayıs ayı bazında 4.7 puan seviyesinde yükselirken, iç satışlar ihracat, ciro artışı ve tahsilat hizi gibi kalemlerde belirgin iyileşmeler yaşandı. 

Güven endeksi güçleniyor
Son dört aylık dönemde önemli bir artış kaydeden Güven Endeksi, diğer endekslere kıyasla sınırlı bir artış ivmesine sahip oldu. Güven seviyesindeki artış bir önceki aya kıyasla yüzde 2 olarak gerçekleşirken, geçen yılın aynı ayındaki güven seviyesinin 6.3 puan altında kaldı. Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven ise, artışını sürdürmeye devam etti. Yurt içi ve ihracat pazarına yönelik güvenin de önemli bir biçimde yükseldiği görüldü.

Beklenti endeksi yükselişini sürdürüyor
Beklenti Endeksi de alınan önlemler, siyasi gündemi zayfılaması ve güven artışı gibi etkenlerin etkisiyle yükselme eğilimi gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1.7 puan düşük olarak ölçülse de geçen aya kıyasla yüzde 2.7 puanlık artış kaydetti. Beklentilerin geçen yılki düzeye yaklaştığı görülürken, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerin de artış gösterdiği saptandı. Önümüzdeki üç aylık dönem için alınan yurt içi siparişler Mayıs ayında artış gösterirken, yurt içi ve yurt dışı siparişlerde de artış beklentisi saptandı.