İnşaat malzemeleri sanayi endeksi dibe vurdu

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından aylık periyotlarla yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Kasım 2016'da, tarihinin en düşük düzeyine geriledi

İnşaat malzemeleri sanayi endeksi dibe vurdu

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Kasım 2016'da 92.78 seviyesinde ölçüldü. Türkiye İMSAD-Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından aylık periyotlarla hesaplanan endeks, geçen yılın aynı dönemi ile kıyasla 5.17'lik bir düşüş yaşamış oldu. Bu gerilem aynı zamanda, endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılı Ağustos ayından bugüne en düşük düzeye gerilemiş oldu.

İnşaat malzemeleri sanayi bileşik endeksinde tarihi düşüş
Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan inşaat malzemeleri sanayi bileşik endeksi, ölçümün yapılmaya başlandığı 2013 yılı Ağustos ayından bugüne en düşük seviyesine ulaştı. Eylül ayı itibarıyla oluşan yeni koşullarda bileşik endeksin zayıflama eğilimi Kasım ayındaki iç ve dış gelişmelerin endeks üzerinde olumsuz etkide bulunduğu Türkiye İMSAD açıklamasında, küresel yeni mali koşullar ve Türk lirasındaki değer kaybına dikkat çekildi. Diğer taraftan Anayasa referandumunun da 2017 yılın etkileyecek unsurlar üzerindeki güven ve beklentileri düşürdüğüne de dikkat çekildi. 

Fiyat endeksinde durağanlık
Türkiye İMSAD tarafından yapılan açıklamaya göre faaliyet endeksi Kasım ayı içinde 0,1 puanlık düşüş yaşadı ve geçen yıla kıyasla 3.5 puanlık düşüş yaşadı. Üretimde özellikle iç satışlardan kaynaklanan artışa bağlı olarak yükselme kaydedilirken, iç satışlardaki artış ile de cirolarda yükselme kaydedildi. Ağustos ayı sonrasında yaşanan hızlı toparlanmanın ardından faaliyetlerin durağan ve zayıf seyrettiği görüldü.

Güven kaybı sürüyor
Endekse göre, Temmuz ayı sonrasında yaşanan güven kaybı Kasım ayında da devam etti. Güven seviyesi bir önceki aya kıyasla 2.3, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise 7.4 puanlık düşüş kaydetti. Diğer taraftan Beklenti Endeksi'nde Ağustos ayından bu yana başlayan düşüş de sürdü. Beklenti endeksindeki düşüş bir önceki aya kıyasla yüzde 2.4, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise 3.7 puan oldu.  Mevsimselliğin etkili olmaya başladığı endeks, önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişlerinin ise göreceli olarak daha hızlı oranda düşüşünden etkilendi. Böylece önümüzdeki üç ayın üretim beklentisinde de iç ve dış siparişlere bağlı olarak gerileme kaydedildi.