İnşaat malzemeleri sanayiinde iyileşme sürüyor

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi, 2017 yılının Ocak ayına kıyasla 10 puanlık yükseliş kaydetti. Tüm alt endeksler Ocak 2018'de geçen yılın aynı döneminin üzerine çıktı.

İnşaat malzemeleri sanayiinde iyileşme sürüyor

İnşaat malzelemeleri sanayisi, Ocak 2018 döneminde kuvvetli bir toparlanmanın işaretlerini verdi. Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, geçen yılın Ocak ayına kıyasla 10 puanlık bir gelişim katederek 98.96 seviyesine çıktı. Güven ve faaliyet endekslerindeki artış ise yaklaşan yeni dönem için kuvvetli bir iyileşme izlenimi yarattı. Faaliyet endeksinde ise düşüş kaydedildi. 

İnşaat Malzemeleri Sanayii'nde son durum

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2018 yılının Ocak ayında 98.96 puan seviyesinde ölçüldü. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla 10 puanlık bir yükselişin kaydedildiği Bileşik Endeks'in bir önceki aya kıyasla ile sınırlı ölçüde de olsa gerilediği gözüktü. Türkiye İnşaat Malzemelesi Sanayicileri Derneği tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre Bileşik Endeks'teki sınırlı düşüşe, mevsimsellik ile birlikte gerileyen faaliyet endeksi eşlik etti. Buna karşın güven ve beklentilerde de iyileşmenin devam ettiğine dikkat çekildi. 

Faaliyetler üzerinde mevsimsellik etkisi

Türkiye İMSAD raporun mevsimselliğin etkisi ile faaliyet endeksinin gerilediğine dikkat çekildi. Beklentilere paralel olarak faaliyetlerde mevsimsellik ile birlikte tüm alt unsurlarda gerileme yaşanırken, iç satışlar ve ihracattaki düşüşe dikkat çekildi. Üretim ve cirolarda ise gerileme yaşandığına dikkat çekilen değerlendirmede: "İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetlerde Ocak ayında bir önceki aya göre gerileme gerçekleşti. Ocak ayında mevsimsellik inşaat faaliyetleri üzerinde en kuvvetli etkisini gösterdi.Bu gerilemede mevsimselliğin dışında başka bir etken olmaması nedeniyle Şubat ayından itibaren geleneksel toparlanmanın başlaması bekleniyor." yorumu yapıldı. Faaliyet endeksi bir önceki aya kıyasla 1.8 puanlık düşüş gösterse de geçen yılın Ocak ayına kıyasla 15.1 puanlık fazla gösterdi. 

Güven endeksinde artış

Bileşik Endeksin en önemli parçalarından biri olan Güven Endeksi ise iyileşme eğilimini sürdürdü. İki ay üst üste yaşanan artış ile endeks bir önceki aya kıyasla 0.5, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise 4.7 puanlık gelişim kat etti. Rapora ilişkin olarak yapılan değerlendirmede: "Ocak ayında faaliyetlerin zayıflaması ve jeopolitik alanda yaşanan risklere rağmen güven artışı sektörün kendi dinamiklerinin sağlıklı olduğunu gösterdi." denildi. Raporda en yüksek güven artışının ihracat pazarlarına yönelik olduğu da vurgulanarak: "Güven unsurlarında Aralık ayından sonra Ocak ayında da yaşanan artış, sınırlı da olsa yaklaşan yeni sezon için ümit verdi." ifadelerine yer verildi. 

İnşaat sektöründe beklentiler yükseliyor

Beklenti Endeksi'nde ise Ocak ayında, güçlü mevsimsellik etkisine karşın artışın yaşanması dikkat çekti. Beklenti endeksi bir önceki aya kıyasla 0.7, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise 10.9 puan artış gösterdi. Bu dönemde yalnızca iç pazardaki beklentilerin gerilediğine dikkat çekilen raporda: "İhracat siparişleri beklentilerinde hissedilir bir artış gerçekleşti. Üretim, yatırım ve istihdam beklentilerinde de artış görüldü. Ocak ayında beklentilerde Aralık ayında olduğu gibi sınırlı bir iyileşme oldu. Ocak ayında faaliyetlerdeki düşüşe ve yaşanan dış politika ile jeopolitik alanındaki önemli gelişmelere rağmen beklentilerdeki iyileşme sektörün dinamiklerinin sağlıklı çalıştığını gösterdi." denildi