İnşaat malzemeleri sektöründe Brexit kuşkusu

Türkiye İMSAD tarafından aylık periyotlarla yayınlanan Sektör Raporu, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını masaya yatırdı. Raporda, BREXIT'in iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz biçimde etkileyebileceği vurgulandı

İnşaat malzemeleri sektöründe Brexit kuşkusu

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararının çıktığı BREXIT Referandumu, Türkiye ekonomisinin önemli sektörleri tarafından mercek altına alınmaya başlandı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından aylık periyotlarla hazırlanan Sektör Raporu'nda İngiltere'nin kararının iki ülke arasındaki ticareti olumsuz biçimde etkileyeceği belirtildi.

BREXIT iki ülke ticaretini olumsuz etkileyecek
Hazırlanan raporda Türkiye'nin inşaat malzemesi ihracat pazarlarındaki çeşitliliğin, İngiltere'nin AB'dan ayrılma kararıyla birlikte yeni koşullara gireceği, bu koşulların da Türkiye-İngiltere ilişkilerini etkileme gücüne sahip bulunduğu vurgulandı.Türkiye'nin 2015 yılında gerçekleştirdiği 17 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihracatında AB'nin payının 4.1 milyar dolar ile yüzde 24.1'e ulaştığının vurgulandığı raporda, Türkiye açısında İngiltere'nin Irak ve ABD'den sonra en büyük pazar niteliği taşıdığına da dikkat çekildi. Rapora göre İngiltere, AB ülkeleri içinde Türkiye'nin en çok inşaat mazemesi ihracatında bulunduğu ülke konumunda bulunuyor. 

İnşaat malzemeleri sektöründe Brexit kuşkusu

İnşaat malzemesi ithalatında da küçülme beklentisi
Türkiye İMSAD raporunda, İngiltere'ye yapılan en büykü ihraç kaleminin yalıtımlı kablolar olduğu ve BREXIT'in ardından İngiltere ekonomisinde yaşanması beklenen küçülme nedeniyle inşaat işleri ve inşaat mazlemesi ithalatının da olasılıkla küçüleceği bilgisine de yer verilirken:

"Bu gelişmeye bağlı olarak kısa vadede Türkiye’nin İngiltere’ye inşaat malzemesi ihracatı da olumsuz etkilenebilecek." ifadelerine yer verildi. 

Türkiye İMSAD Raporu'ndan başlıklar ve rakamlar
- Büyüme: 2016 yılının ilk çeyrek döneminde büyüme yüzde 6.6 oldu. Sektör genel bazda yüzde 4.8 büyüdü ve ekonominin büyüme hızın aştı. 
- Özel Sektör harcamaları: Özel sektör inşaat harcamalarında yüzde 8.2 büyüme kaydedildi. 
- Güven endeksi: İnşaat sektörü güven endeksi, Mayıs'ın ardından Haziran ayında da sınırlı biçimde geriledi.