İnşaat malzemeleri sektöründe toparlanma sürüyor

2016 yılının Haziran ayında 100 puanın altına gerileyen İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi, Ağustos 2017'de yeniden kritik eşiğin üzerine çıktı. Endeksin, son aylardaki hızlı toparlanma eğiliminin Ağustos ayında ivme kaybettiği görüldü.

İnşaat malzemeleri sektöründe toparlanma sürüyor

İnşaat malzemeleri sektöründeki toparlanma, Haziran 2016'dan bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Geçen yılın Haziran ayında 100 eşik puan değerinin altına düşen İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ağustos 2017'de yeniden 100 puanın üzerine çıktı. Türkiye İMSAD tarafından yayınlanan verilere göre İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi'ni oluşturan tüm alt endekslerde Ağustos ayında yükseliş kaydedildi. Rapor, bu olumlu tabloya rağmen, son aylardaki hızlı toparlanmanın Ağustos ayında yitirildiğini gösterdi. 

Faaliyet Endeksi'nde olumlu gidişat sürüyor

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nin en önemli bileşenlerinden biri olan Faaliyet Endeksi Ağustos ayında yavaşlasa da olumlu eğilimini sürdürdü. Bu dönemde 1.8 puan artış kaydeden Faaliyet Endeksi orta vadeli dinamiklerin güçlenmeye başladığına işaret etti. Faaliyet Endeksi'ndeki son bir yıllık artış ise 20.2 puan seviyesinde gerçekleşti.

Güven Endeksi'nde orta vadede güçlenme eğilimi

Güven Endeksi'ndeki yavaş artışa karşın sanayideki orta vadeli dinamiklerde faaliyetlerin güven artışını desteklediği vurgulayan Türkiye İMSAD Raporu'nda güven seviyesinin bir önceki aya kıyasla 0.9 puanlık artış yaşadığına dikkat çekti. Böylece geçen yıl kaybedilen güven seviyesine yeniden çıkılmış oldu. Raporda: " İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven toparlanması yavaşlayarak devam etti. İhracat pazarlarına yönelik güven artışı ise sürdü." değerlendirmesinde bulunuldu

Beklenti Endeksi'ndeki yükseliş sürüyor

Beklenti endeksinin bir önceki aya göre 1.2, geçen yılın aynı dönemine göre ise 5.7 puan yükseldiğine dikkat çeken raporda, önümüzdeki üç aya ilişki ihracat siparişlerinin arttığına vurgu yapıldı. Rapora ilişkin değerlendirmede: "Beklenti Endeksi değerlendirmesinde, iç siparişlerdeki artış beklentisinin yavaşlamasına rağmen önümüzdeki üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentilerinde yine kuvvetli artışlar yaşandığı görüldü...' ifadelerine yer verildi. 

Türkiye İMSAD raporundan kritik uyarılar

Pazarlarda doygunluk uyarısı: Bu olumlu tabloya karşın, özellikle iç pazarın doygunluk seviyesine yaklaştığının görüldüğüne dikkat çeken raporda, Yurt içi satışlardaki artışın Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşladığına dikkat çekildi. Raporda ihracatın altı ay sonra ilk kez bir önceki aya kıyasla gerilediğine dikkat çekilirken, üretimdeki artış ise sınırlı olarak nitelendi. Tahsilat hızındaki artış ise mevsim etkileriyle yeniden durağanlaşırken, Faaliyet Endeksi'ne ilişkin değrelendirmede, faaliyet dinamiklerinin ve canlanmanın yavaşlayarak süreceği tahmininde bulunuldu.

Güven Endeksi'ndeki artış yavaşladı: Türkiye İMSAD Raporunda Güven Endeksi'nin Ağustos ayında temkinli ve yavaş bir artış yaşadığına dikkat çekildi. Endeksin "kırılgan" olarak nitelendiği bu dönemde güven endeksinin geçen yılı aynı ayına kıyasla 0.2 puan gerilediği belirtildi. Yurtiçi pazarlara yönelik güvenin Ağustos ayı itibarıyla durağanlaştığı görülürken, güven unsurlarındaki toparlanmanın yavaşlamış olması ile yeni güven artırıcı unsurlara ihtiyaç duyduğuna dikkat çekildi. 

Beklenti Endeksi ve toparlanma hızındaki yavaşlama: Raporda beklenti endeksindeki yükselmeye karşın, Türkiye ekonomisi ve inşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentilerdeki artışın yavaşladığına vurgu yapıldı. Önümüzdeki üç aya ilişkin yurt içi siparişlerin Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşladığı görülürken, iç pazarın doygunluğa ulaştığı değerlendirmesi yapıldı.