İnşaat malzemelerinde 19 milyar dolarlık ihracat hedefi

7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde konuşan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, inşaat malzemeleri ihracatının yıl sonunda 19 milyar doları bulacağını açıkladı

İnşaat malzemelerinde 19 milyar dolarlık ihracat hedefi

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 19 milyar dolarlık inşaat malzemeleri ihracatına ulaşacaklarını söyledi. Hinginar, 2013 yılında 23 milyar dolar, 2014 yılında ise 21.2 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatın, yakın çevremizde cereyan eden siyasi karışıklıklara paralel olarak, ufak dalgalanmalara maruz kaldığını söyledi. 

2023 vizyonu: 500 milyar dolarlık ihracat
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından 7. kez düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde konuşan Hinginar, söz konusu düşüş ve küçük çaplı dalgalanmaların normal karşılanabileceğini ancak 2023 vizyonuyla 500 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediklerini söyledi. Hinginar: 

"Bizlerin inşaat malzemesi sanayicileri olarak, 20 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 50 milyar dolara, hatta 100 milyar dolara çıkarmamamız için hiçbir neden yoktur. Biz, sektör olarak bu gücü ve vizyonu kendimizde görüyoruz..." dedi.

İnşaat malzemelerinde 19 milyar dolarlık ihracat hedefi

Hinginar, Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün dünya bazında ilk 5 içerisinde yer aldığını, doğru siyasi ve ekonomik koşullar altında mevcut pazarını da iki ya da üç katına çıkarabilme potansiyeline sahip olduğunu da belirterek, gelişmiş ülkelerin bu potansiyeli, nitelikli iş gücü, Ar-Ge yatırımları, inovatif üretime destek ve global pazarlarda rekabet sayesinde sağlayabildiğinin de altını çizdi.

7. İnşaatta Kalite Zirvesi
Bugün gerçekleştirilen İnşaatta Kalite Zirvesi'nin 7.'si sektörün önemli isimlerinin konuşmalarıyla sürüyor. TürkMMMB Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Süreyya Ural da, etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada teknolojide elde edilen gelişmelerin, dünyanın ekolojik düzeninin korunması ile ilgili kaygılarla birlikte, inşaatta kullanılan malzeme sorununu önemli bir hale getirdiğini söyledi. Bu noktada Ar-Ge departmanlarına önemli görevler düştüğünü söyleyen Ural:

"Cimento-agrega gibi, en son detay ürünlere kadar tüm ürünlerde yenileşme, değişim ve gelişimi zorunludur..." dedi.

Türkiye'nin gelecek hedeflerinde "rekabetçi malzeme üretiminin yeri"
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye'de inşaat sektörünün büyüklüğü ve çok sayıda sektörle bağlantısının onu stratejik bir öneme sahip kıldığını belirterek, kalite ve tasarımda fark yaratan ürünlerin önemine dikkat çekti. Büyükekşi:

". Bu sebeple, ihracatçı ailesi olarak her zaman vurguladığımız yenilikçilik ve Ar-Ge faaliyetleriyle, stratejik önem taşıyan bu sektörde gelişimin her zaman daha iyi seviyelerde gerçekleşmesini hedefliyoruz." dedi.