İnşaat malzemesi ihracatı %13,8 arttı

Bilmaç: İnşaat sektörü ihracatında, geçen yıla göre ilk çeyrekte yüzde 13.8’lik bir artış oldu

İnşaat malzemesi ihracatı %13,8 arttı

11 Temmuz 2012 / emlakwebtv

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), yılın ikinci Ekonomi Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Açılışı İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç tarafından yapılan toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A. Bumin Doğrusöz ve İMSAD Ekonomi Danışmanı Kerem Alkin konuşmacı olarak katıldılar.
İhracatla ilgili görüşlerini paylaşmadan önce geçtiğimiz ay AB’nin kalbi Brüksel’de İMSAD’ın sürdürülebilir enerji haftası kapsamında düzenlediği toplantılardan söz eden Bilmaç, EUbuild projesinin AB’ye ihraç ettiğimiz bir proje olduğunu belirterek, inşaat sektörünün ihracat rakamları hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yılın ilk çeyreğinde ülkemizin gelişme hızı yüzde 3.2 iken inşaat sektörümüz yüzde 2.8 gelişim hızı ile genel büyümenin altında bir büyüme sergiledi. Bunun nedenleri çeşitli ancak yılın ilk yarısında sektörde kamu inşaat yatırımlarının hiç artış göstermediğini, özel sektör harcamalarındaki yatırım artışının ise yüzde 3.1’de kaldığını görüyoruz. Bu olumlu olmayan tabloya karşın inşaat sektörü ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre 2012 yılı ilk çeyrek dönemi sonunda yüzde 13.8’lik bir artış kaydedilmiştir.  Aynı dönemde ithalatta ise yüzde 8.5 bir gerileme söz konusudur.” Hüseyin Bilmaç, inşaat malzemesi ihracatında Mayıs 2012’de, Mart 2012’den sonra son 17 aylık dönemde 2. yüksek performansı 1.71 milyar USD ile yakalamış durumda olduklarını da belirterek, ihracatın ithalata oranın ise yine aynı ayda  yüzde 230 seviyesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Bilmaç hedefler konusunda da şu bilgileri paylaştı: “2012’nin ardından, gelecek üç çeyreğe dair beklentilerimizi de  geçen yılın referansıyla tekrar etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Sektör olarak 2011 yılını yüzde 11.2 büyüme oranı ile 2.sırada tamamladık. Sektörümüzde çimentoda, seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’da 1. , demir-çelik ve gaz betonda 2., seramik, plastik profil, hazır betonda 3. sıradayız. Artık ülkemiz inşaat malzemesinde dünyada rekabet edebilir bir kaliteye, güce ulaşmış durumda ve çeşitlilik, kalite, kapasitede de bölgemizdeki en güçlü oyuncuyuz. İnşaat sektörümüz, hükümetimizin hedeflediği yüzde 4 ekonomik büyüme ortamında 2012 yılında yüzde 7 ila yüzde 8 oranında büyüme öngörüyor.”

Arap Baharı’nın inşaat sanayicileri için sonbahar 
Bilmaç toplantıda Arap Baharı’nın inşaat sanayicileri için aslında sonbahar olduğunu da belirtti. Türk müteahhitlerinin paralarını tahsil etmekte zorlandıklarını, malzeme üreticilerinin de 300 milyon dolar zarar ettiğini sözlerine ekledi. Bilmaç “O yüzden siyasal olayları da iyi takip etmemiz gerektiğinin üstünde önemle duruyorum. Bundan sonra dış ticaretimizde fiyatlandırmayı ülkelere göre yaparak tedbirimizi önceden almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.