İnşaat mı, sanayi mi?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın inşaat sektörü karşısında sanayinin desteklenmesi yönündeki açıklamalarına ilişkin tartışmalar devam ediyor

İnşaat mı, sanayi mi?

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın inşaat sektöründeki dikey büyümenin yerine, sanayi odaklı büyümeye geçilmesine yönelik açıklamaları hakkında açıklamalarda bulunan inşaat sektörü temsilcileri, Babacan'ı desteklerken, bunun 'inşaat sektörünün gözardı edilmesi' pahasına yapılamayacağını söylüyor.

Önce inşaat, sonra sanayi
Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan ve Sercan Akıncı'ya açıklamalarda bulunan İnşaat şirketlerinin yöneticileri, tüm dünyada ekonomik gelişme ve atılımın, inşaat sektöründen başladığının ve sanayinin bu atılımın ardından ivme kazandığına dikkat çekiyor.  DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Babacan'ın açıklamalarının inşaat sektörünün yavaşlayacağı ya da desteklenmeyeceği anlamına gelmediğini söyleyen Yılmaz, ülkenin yalnızca inşaat atılımlarıyla gelişemeyeceğini söyledi. Yılmaz: ' Zaten tüm gelişmiş ülkelere baktığımızda hareketlenme konut sektörü, alt yapı ve üst yapıyla başlamıştır. Daha sonra ile sanayi ile desteklenmiştir. Bizde de bu süreç yaşanıyor.' dedi. 

İnşaat geri plana düşmez
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da, yılda 600 bin yeni konut üretiminin zorunlu olduğuna dikkat çekerek: 'Kim ne derse desin inşaat geri plana düşmez. Sıfır konut satışının da 500 binin üzerinde olması bekleniyor. TÜİK verilerine göre ikinci ellerle birlikte 1 milyon 100 bin adet seviyesinde bir konut satışının yaşanması bekleniyor.' şeklinde konuştu. En büyük kriz dönemlerinde bile 550 bin adet olan satışların ancak 450 binlere düşeceğini söyleyen Dumankaya, buna karşın sadece inşaat odaklanmak yerine ülkeye katma değer katacak sanayi yatırımlarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.