İnşaat patronları rant vergisi için ne diyor?

Yapılacak düzenlemeyle yüzde 40’lık rant vergisi getirilmesi gündemde. Konuyu inşaat sektörünün ileri gelen isimlerine yönelttik

İnşaat patronları rant vergisi için ne diyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yüzde 40'lık rant vergisi planladığı gündemde. Buna göre, imar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin artan değerinin yüzde 40'ı kamuya ödenecek. Yani bir arsanın mevcut imar durumunda, değişiklik yapıldıktan sonra imar hakkı artışı yaşanıyorsa, bu artış kamuya vergi olarak geri dönecek. Bununla, imardaki haksız kazancın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Peki inşaatçılar rant vergisine nasıl bakıyor? İşte patronların gözünden rant vergisi....

'Türkiye için güzel haber'
Yüzde 40'lık rant vergisi düzenlemesini değerlendiren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bunun Türkiye için çok güzel bir haber olduğuna vurgu yaptı. Rant vergisi getirilmesinin gerekliliğine inandığını söyleyen Uğur Dumankaya, "Rant vergisi, dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde önemli bir vergi kalemi. Bu uygulama, toplumumuza çok ciddi etki edecek, son zamanlardaki en önemli kanunlardan biri olur" diye konuştu.
Dumankaya İnşaat olarak, bu düzenlemeyi sonuna kadar desteklediklerini de sözlerine ekleyen Uğur Dumankaya, "Rant vergisini çok önemsiyoruz. Keşke bu geriye dönükte yapılarak, toplum vicdanı rahatlatılsa" dedi.

'Riskli buluyorum'
Rant vergisini değerlendiren isimlerden biri de, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya oldu. Konunun uzun süredir konuşulduğunu dile getiren DKY İnşaat'ın patronu Ali Dumankaya, verginin neye göre alınacağı konusunda kesin bir şey olmadığı için riskli bulduğunu söyledi. Dumankaya, imar planı değişikliklerinde değil de, plansız, emsalsiz bir bölgenin imar planında ancak böyle bir uygulamaya sıcak bakacağını ifade etti. Böyle bir bölgede bile yüzde 40'lık rant vergisini çok bulduğunu anlatan Dumankaya, "Daha neye göre alındığını bilmiyoruz. Uygulanabilirliği olan bir şey olması gerekir" açıklamasını yaptı.

'Kentsel dönüşümü muaf tutmak şart'
EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise, rant vergisinin alınması gereken bir vergi olduğu görüşünde. Rant vergisinin gelişmiş ülkelerde alındığını ve kamuya verilmesi konusunda bir negatiflik görmediğini söyleyen İnanç Kabadayı, "Bir arsada mevcut imar durumunda, imar hakkı yükselişi olursa, ortaya çıkan artıştan kamunun pay alması normal ve güzel bir şey" dedi. İnanç Kabadayı ayrıca, "Uygulamada kentsel dönüşümü muaf tutmak lazım. Bu kentsel dönüşüme teşviği artırmak için yapılmalı" değerlendirmesinde bulundu.