İnşaat patronları seçimlerin sektöre etkilerini değerlendirdi

Şemsettin Aydın, Sefa Demirbaş ve Emre Maraşlı, Türkiye yerel seçimlerinin inşaat sektörüne etkileri hakkında açıklamalarda bulundu

İnşaat patronları seçimlerin sektöre etkilerini değerlendirdi

31 Mart 2014 / Emlakwebtv
Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsetin Aydın: 2014 yılının başından itibaren Türkiye’de siyaset gündemi ekonomi gündeminin önüne geçti. Bu sürecin gayrimenkul sektörüne olumsuz etkileri olabilir ancak, konut talebi ve ihtiyacı dikkate alındığında gayrimenkul sektöründe satışlar devam edecek. Birçok şirket, yeni proje lansmanlarını yerel seçim sonrasına öteledi. Nisan ayıyla birlikte birçok yeni konut projesi satışa sunulacak. Biz de Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesinde ruhsat aşamasına geldik. Nisan ayında ön satışlara başlayabiliriz. Özellikle kentsel dönüşümde bakanlığın kimi yetkilerini yerel belediyelere devretmesinin ardından, yerel seçimlerden sonra kentsel dönüşüm hız kazanacak. Özellikle Fikirtepe gibi merkezi lokasyonlarda gerçekleşen kentsel dönüşüm projeleri gerek yatırımcılar, gerekse de oturum amaçlı ev almak isteyen tüketicilerden yoğun talep görecek.

Demirbaş Yapı Sefa Demirbaş:  Seçim sonrası gayrimenkul sektöründe pozitif bir hareketlenme göreceğimizi düşünüyorum. Konut kredilerindeki faiz artışı ve  ülke üzerindeki siyasi belirsizliklerden ötürü (Yerel seçimler vs..) beklenen havayı yakalayamadık. Fakat bu talep yok, sektör küçülecek veya satış olmayacak anlamına gelmiyor. Yatırımcılar alımlarından vazgeçmedi,  sadece erteledi. Bununla beraber firmalar da faiz oranları için kampanyalar gerçekleştirirlerse faiz artışından doğan problemleri ortadan kaldırmış olurlar. Sonuç olarak seçimlerden sonra sektör eskisi gibi hız kazanacaktır. İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu unutmamak lazım. Fiyatlara gelince; çok yakın zamanda değil ama fiyatlarda bir artış olacaktır. Bunun sebebi ise döviz artışının inşaat maliyetlerine ciddi etki etmesidir. Aralık ayındaki maliyetlerimiz ile güncel maliyetler arasında en az yüzde 20’lik bir fark oluştu. Bunu şimdilik firmalar yatırımcılara yansıtmayacaktır fakat uzun vadede mutlaka fiyatlarda artış olacaktır. Bu yüzden yatırım yapmak için çok doğru bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum.

Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı: Seçimlerden sonra sektörün proje üretimi anlamında az da olsa yavaşlayacağını düşünüyorum. Sektörün yavaşlaması konut almayı düşünenler için olumlu değil tabii. Çünkü bu tip yavaşlamalar konut arzını azaltıp, konut fiyatlarını artırıyor. Bu yavaşlamanın önüne düşük mortgage kredileri geçebilir diye düşünebilirdik fakat merkez faizin 12.5’e çıkmasıyla o da hayal oldu. Her şeye rağmen sektöre nefes aldıracak şey; Haziran ve Aralık aylarından beri ertelenen; oturmayı düşünenler ve borsa, altın, dövizden bıkmış tüm yatırımcıların seçim sonrası konut alımı yapacak olmaları. Biz ekip olarak kendimizi hazırladık. Nisan ayı boyunca lansman öncesi satışları yapacağız, mayıs ayında ise 2 lansmana çıkacağız.