İnşaat ruhsatı almayana maketten satış yok!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen Tüketici Kanunu inşaat sektörünü yakından ilgilendiriyor. 28 Mayıs'ta yürürlüğe girecek yeni kanunda inşaat ruhsatı almamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak

İnşaat ruhsatı almayana maketten satış yok!

26 Mayıs 2014 /Emlakwebtv
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketici haklarının korunmasıyla ilgili yeni değişikliklere gitti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan Yeni Tüketici Kanunu ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek yapılan değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu. Yazıcı, yeni kanunla "Tüketici kredileri ve kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri, reklamlar gibi birçok alanda, tüketici haklarını ve kanuna uymayanlar hakkında uygulanacak yaptırımların" düzenlendiğini belirtti.

Gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiren yeni Tüketici Kanunu’ndaki değişiklikler şöyle sıralanıyor:

Konut satışları nasıl yapılacak?
-İnşaat ruhsatı almamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak.

-Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.

Devremülk sözleşmelerinde durum ne olacak?
-Devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayıcıların inşaat ruhsatı alması zorunlu hale gelecek.

-Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak.

-Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.

Bankalarla ilgili değişiklikler neler?
- Bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkanı da sunma zorunluluğu getiriliyor.

-Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak.

-Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak.

-Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek.

-Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.

Kredilerde yeni dönem
-Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak.

-Yüzde 2'lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek.

-Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.

İnternet sözleşmeleri de değişecek
-İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

Promosyonlarla ilgili değişiklikler de var
-Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek.