İnşaat sektörü 1 Kasım'ı bekliyor

Türkiye İMSAD, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin aşılması ve gelecek stratejilerinin belirlenmesi adına kritik öneme sahip 1 Kasım ve seçim takvimini masaya yatırdı. Başkan Fethi Hinginar, "çatışma ortamının" son bulmasını arzuladıklarını söyledi

İnşaat sektörü 1 Kasım'ı bekliyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, 2015 yılının üçüncü "Gündem Buluşmaları" toplantısında "1 Kasım ve Sonrası"nı masaya yatırdı. Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, çatışma ortamının kimseye fayda sağlamayacağı mesajını verirken, çatışmaların son bulmasını arzuladıklarını söyledi

1 Kasım'a giden süreç
Toplantının açılış konuşmasını yapan Hinginar, 7 Haziran genel seçimleri sonrasındaki siyasi belirsizlik ve yükselen terör olaylarıyla birlikte ülkedeki tansiyonun yükseldiğini belirterek:

"Çatışma ortamının kimseye faydası yok.Her gün gelen şehir haberleri, basın kuruluşlarına saldırılar, siyasi parti binalarının yakılması... Tüm bunlar endişe verici. Bu atmosferin bir an önce son bulmasını arzuluyoruz..." ifadelerini kullandı. 

İnşaat sektörü 1 Kasım'ı bekliyor

1 Kasım'dan sektörün beklediği
Açıklamasında 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını şimdiden kestirmenin mümkün olmadığını, ancak ne sonuç çıkarsa çıksın siyasi-ekonomik belirsizliği son bulması yönünde girişimlerin önemli olduğunu belirten Hinginar, iş dünyasının temsilcilerinin tüm siyasi liderler ve partilerden ülke çıkarları doğrultusunda kenetlenmelerini beklediğini vurguladı. 

2016 için umutsuzuz
Yılın ilk yarısına ilişkin ekonomik göstergelerin, "seçim ekonomisinin" ağır gölgesini hissettirdiği ve büyüme rakamlarının sen başındaki beklentilerin altında kaldığını da belirten Hinginar:

"Açıklanan veriler, yılın ilk yarısında ekonomik büymenin 3.1 ile sene başındaki beklentilerin altında kaldığı görüldü. Bu rakamları Türkiye İMSAD yüzde 2.5-3 olarak revize etmişti. " dedi. 

İnşaat sektörü ikinci çeyrekte yalnızca yüzde 2.0 büyüdü
Türkiye İMSAD'ın Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuar Gürlesel de, inşaat sektörünün 2015 yılı ikinci çeyreğindeki büyüme rakamının yüzde 2.0 olduğunu belirterek: 

". İlk çeyrekteki yüzde 2,8 küçülme ardından sektör ikinci çeyrek dönemde yeniden büyümüştür. Buna karşın yılın ilk yarısında inşaat sektörü yüzde 0,3 küçülmüştür." ifadelerini kullandı.