İnşaat sektörü asla durmayacak

Gen Yapı Pazarlama ve Medya İlişkileri Yönetimine atanan gazeteci-yazar Semihhan Aydemir, gelişmekte olan ekonomiler için inşaat sektörünün lokomotif rolünün asla durmayacağını söyledi

İnşaat sektörü asla durmayacak

Gen Yapı Pazarlama ve Medya İlişkileri Yönetimi'ne atanan Semihhan Aydemir, gelişmeke olan ülkelerin ekonomisinde inşaat sektörünün oynadığı rolün sürekliliğine dikkat çekti. 

Balon korkusu yersiz çıktı
Son yıllarda Türkiye’de giderek gelişen inşaat alanında, balon düşüncesini taşıyanların endişe etmesine gerek olmadığının altını çizen Gen Yapı Pazarlama ve Medya İlişkileri Sorumlusu Semihhan Aydemir, 'Türkiye’deki konut alışverişi Birleşik Devletlerdeki Morgtgage ile aynı değil. Bu nedenle yıllardır balon düşüncesini taşıyanların ve bu konuda endişe edenlerin boşuna endişe ettiklerini hep birlikte gördük.' dedi.

Saloon Residence

Bölgesel siyasi krizlerin zaman zaman komşu ülkelerde etken olarak gösterilmeye çalışılması, bunun yanı sıra ülke içi siyasi hareketliliklerin vatandaşın temkinli davranmasına sebep olsa da, aslında her sektörün kendi dinamikleri ile hareket ettiğini görüyoruz şeklinde konuştu. Aydemir daha sonra konuşmasına, 'Türkiye’de konut her zaman bir ihtiyaçtır. Genç nüfusa sahip olan ülkelerin konut ihtiyacı diğer ülkelere oranla çok daha fazladır.' şeklinde devam ederek, Avrupa’da son yıllarda yavaşlayan konut sektörü nüfusun insan üretimi noktasındaki gerilemesi ve geçmişte alt yapılarını tamamlamasına bağladı.

'Bir çok yönü ile yeni bir Türkiye inşa ediliyor'
Aydemir, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin geçmişteki çarpık yapılarından sıyrılarak yeniden inşa edildiğini, bu yapıların sadece yapı olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Tüm bu yeni yapıların toplumun yaşam standarlarını yükseltme ve kaliteli yaşam alışkanlıklarını geliştirmeye katkısı bulunuyor vurgusunu yaparak 'Bir çok yönü ile yeni bir Türkiye inşa ediliyor' dedi.

2014 yılının bir önceki yıla göre insanların daha temkinli davranmasına neden olsa da yıl sonuna kadar ülke ekonomisine en çok katkı yapan sektörün yine inşaat sektörü olacağının altını çizdi.

Yaşamaya hazır ve kalan az sayıdaki daireleri satışta olan Saloon Residence projesinden sonra 2014 yılı içinde yeni projelere başlayabileceklerini ifade eden Aydemir, yeni projelerin hangi bölgelerde yapılacağı ile ilgili 'yeri ve zamanı geldiğinde gerekli açıklamaları yaparız' diyerek gelecekteki projeleri ile ilgili net bir bilgi vermedi.