İnşaat sektörü Brexit'i nasıl yorumladı?

İngiltere'nin AB'ye ilişkin yol haritasının belirlendiği Brexit referandumu sonrasında açıklama yapan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: "Önce sarsıntı, sonra toparlanma bekliyoruz..." dedi

İnşaat sektörü Brexit'i nasıl yorumladı?

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını belirleyen Brexit Referandumu, Dünya piyasalarında şok etkisi yarattı. Referandum sonrasında para piyasalarında ani dalgalanmalar meydana gelirken, kararın Türk inşaat sektörüne nasıl yansıyacağı da tartışılmaya başlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: "Önce sarsıntı, sonra toparlanma bekliyoruz..." dedi. 

 

İnşaat sektörü Brexit'i nasıl yorumladı?

 

Sektörde sarsıntı ihtimali
Referandum sonrasında çıkan sonuçla birlikte para piyasalarında yaşanana dalgalanmanın inşaat sektörünü etkileyeceğini söyleyen Demir:

"İngiltere'nin BREXİT kararı kısa vadede finansal piyasalarda dalgalanmaya sebep oldu. Hatta bu süreçte Türkiye’nin BREXİT kararı sonrası stratejik ve ticari bir kaybı olacağını hiç düşünmüyorum. " dedi.

Türkiye için bir fırsata dönüşebilir
Demir, döviz ve altının son anda çıkış trendine girmesinin doğal olduğunu ve ancak bu çıkış trendinin ilerleyen dönemde sonlanacağını de belirterek, Merkez Bankası faiz indiriminin de Brexit'in gölgesinde kaldığına da dikkat çekti. Merkez Bankası kararlarının sektöre olumlu etkisinin önümüzdeki günlerde hissedilmeye başlanacağını da belirten Demir:

"İİngiltere'nin BREXİT kararı kısa vadede finansal piyasalarda dalgalanmaya sebep oldu. Hatta bu süreçte Türkiye’nin BREXİT kararı sonrası stratejik ve ticari bir kaybı olacağını hiç düşünmüyorum Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen İngiltere ile aramızda yeni ticari anlaşmalar gündeme gelecektir" dedi.