İnşaat sektörü ciro endeksi yükselişe geçti

2016 yılının ikinci çeyreğinde inşaat sektörü ciroları, bir önceki döneme kıyasla yüzde 10.8 oranında artış kaydetti. İnşaat sektörü üretim endeksi ise yüzde 2.2 oranında arttı

İnşaat sektörü ciro endeksi yükselişe geçti

İnşaat sektörü ciro ve üretim endeksindeki yükselme eğilimi sürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayınlanan 2016 yılının Nisan/Haziran aylarına ait 2. dönem İnşaat Ciro Endeksi bir önceki döneme kıyasla yüzde 10.8'lik artışa işaret etti. TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi 157.9'a yükseldi. İnşaat ciroları, takvim etkilerinden arındırılmış endekste ise bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 25.3 oranında artış kaydetti. Bu kategoride endeks 142.0'a ulaştı.

İnşaat üretiminde artış
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan yılın ikinci çeyrek dönemine ait Üretim Endeksi ise artış eğiliminin devam ettiğini gösterdi. Buna göre 2016 yılının Nisan-Haziran döneminde İnşaat sektörü üretim endeksi yüzde 2.2 oranında artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksinde ise bir önceki yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 6.2'lik artış görüldü. 

2016 yılının ilk çeyreğinde 129.8 düzeyine çıkan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise yılın ikinci çeyreğinde 133.7'ye yükseldi. 

Yılın ilk çeyreğindeki düşüş eğilimi kırıldı
2016 yılının birinci çeyrek döneminde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi bir önceki çeyreğe kıyas yüzde 1.0 oranında düşüş kaydetmişti.