İnşaat sektörü, ekonominin gerisine düştü

YEM Genel Müdürü Barış Onay, 2012'de "belirsizlik alerjisi nedeniyle" inşaat sektöründe yavaşlamanın Türkiye ekonomisindeki yavaşlamadan daha fazla olduğunu kaydetti

İnşaat sektörü, ekonominin gerisine düştü

18 Aralık 2012 / Emlakwebtv
Yapı-Endüstrisi Merkezi (YEM) tarafından Türk yapı sektörüne dair gelişmelerin değerlendirilmesi için düzenlenen toplantıda konuşan Onay, 2012'nin 9 aylık döneminde Türk yapı sektörünün yüzde 1 büyüdüğünü, geçen yıl ise bu rakamın yüzde 12,7 olduğunu söyledi.
Bu yılın aynı döneminde AB 27 ülkesinin yüzde 5,8 küçüldüğünü aktaran Onay, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde yüzde 1,5 büyüme olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

'Belirsizlik alerjisi" inşaat sektöründe fren etkisi yaptı
Önceki yıllarda sektörle Türkiye'nin birbirine paralel olarak aynı oranda yavaşladığını belirten Onay, 2012'de sektörün yavaşlamasının Türkiye ekonomisinin yavaşlamasından daha fazla olduğunu kaydetti.

Bunu sektördeki ''belirsizlik alerjisine'' bağlayan Onay, söz konusu belirsizlikler hakkında şunları söyledi:
“KDV belirsizliği bir numaralı belirsizlik. Şu an ev satın alıyorsunuz, evinizin fiyatı bir anda yüzde 17 artabilir ama bilmiyorsunuz. İkincisi kentsel dönüşüm. Başladı, başlayacak, yıktık 3 tane hastaneyi, olmadı vs soru işareti. Bir üçüncüsü mütekabiliyet, geçen hafta bir dernek de kuruldu. Yabancıya satış bir beklenti idi. Sektör ile ilgili makro ekonomik beklentilerde değişiklik beklentisi korunduğu sürece sektörün Türkiye ortalamasını dahi tutturamadığını görüyoruz.”
2012'nin ilk çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 3,4, sektörün ise 2,7 büyüme gösterdiğini anımsatan Onay, 2. çeyrekte Türkiye'nin yüzde 3, sektörün ise yüzde 0,3 büyüdüğünü hatırlatarak, ''3.çeyrekte ise Türkiye yüzde 1,6, sektör yüzde 0,4 büyüdü'' ifadelerini kullandı.
Son çeyrekte bir şeyler yapılması gerektiğini kaydeden Onay, böylelikle sektörün bir düzelme trendine girebileceğini, yoksa seneyi projeksiyonların da altında bir büyüme ile bitireceğini düşündüğünü söyledi.

2012 ekonomide de, inşaatta da kontrollü bir yıl oldu
Onay, Türkiye'de 2012'de "çok kontrol edilmiş" bir yıl yaşandığını belirterek, ekonomi kendi kendine bırakılsaydı sektörde bir şişme olabileceğini ama buna izin verilmediğini söyledi.
Türkiye'de 2012'de ekonominin planlı bir şekilde soğutulduğu, enflasyonun düşürüldüğü ve bunda da başarılı olunduğuna dikkati çeken Onay, “Ki bir anda konut kredilerinde aşağı doğru giden bir trend görüyoruz” dedi.