İnşaat sektörü gözünü yeni faiz indirimlerine dikti

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, inşaat sektörü için umut oldu. Sektör temsilcileri, bu durumun özellikle Eylül- Kasım döneminde konut satışlarını artıracağını düşünüyor

Haber: Göktuğ Halis
TÜİK Haziran ayı Konut Satış İstatistiklerini yayınladı. Buna göre geçen yılın ilk yarısına kıyasla yüzde 7.8’lik bir düşüş yaşanan konut sektöründe satışlar, 524 bin 776 adede geriledi. Kredili konut satışı kategorisinde ise Mayıs ayında gerçekleşen 133 bin 777 adede karşın, Haziran ayında 92 bin 936 konut satıldı. Satışlardaki bu düşüşe rağmen, bankaların konut kredisi faiz oranlarını son üç ayda 1.75 puan indirmesi ise sektör için umut oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, stok fazlasının bölgesel düzeyde gerçekleştiğini, buna karşın Türkiye'de birinci el konut ihtiyacının yıllık asgari 600 bin olduğunu söyledi. Arz fazlasının ve ruhsat alınan proje sayısının giderek arttığını belirten Dumankaya, “Faiz oranlarının düşmesiyle Eylül-Kasım döneminde yoğun konut satışı yaşanacak. Konut kredilerinin yüzde 0.80'e gerilemesi de bizim için iyi bir durum. Yılın son döneminin pozitif olacağını düşünüyoruz” dedi.

Merkez Bankası’nın son olarak 0.75 puanlık bir azaltmaya gittiği belirten Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik ise yapılan faiz indiriminin konut kredisine yansımalarının beklenen düzeyde olmadığını söyledi. “İndirimin tüketiciye cazip gelmesi için faizlerin biraz daha indirilmesi gerekir” diyen Çelik, konut satışında yıl sonuna kadar 1 milyon adedin üzerine çıkma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.