İnşaat sektörü güven endeksi düşüşünü sürdürüyor

Türkiye İstatistik Enstitüsü, inşaat sektörü güven endeksindeki düşüşün sürdüğünü vurguladı. Eylül ayına ait "Sektörel Güven Endeksi"ni açıklayan TÜİK, inşaat sektörü güven endeksinin yüzde 2.1 oranında düştüğünü belirledi

İnşaat sektörü güven endeksi düşüşünü sürdürüyor

Ağustos ayına yüzde 0.7'lik bir düşüşle giren inşaat sektörü güven endeksi Eylül ayında da düşüşünü sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ait "Sektörel Güven Endeksleri", inşaat sektörü güven endeksinin yüzde 2.1 oranında düşüş yaşadığını ortaya koydu. 

İnşaat sektörü güven endeksinde düşüş
TÜİK tarafından bugün yayınlanan verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektöründe güven endeksi, Ağustos ayındaki 82.10 düzeyinden Eylül ayında 80.37 düzeyine geriledi. Güven endeksindeki düşüş, gelecek üç aylık döneme ait toplam çalışan sayısında artış bekleyen yönetici sayısındaki azalmadan kaynaklandı. Dönemiçinde, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde gerçekleştiğini değerlendiren yönetici sayısında ise artış kaydedildi. 

İnşaat sektörü güven endeksi düşüşünü sürdürüyor

Bir önceki aya kıyasla toplam çalışan sayısı beklentisi endeksindeki düşüş ise yüzde 3.7 olarak gerçekleşirken, edinilen kayıtlı siparişlerin mevcut düzey endeksi ise yüzde 0.4 artış gösterdi.

Kritik sektörlerde düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu'nun Sektörel Güven Endeksleri Eylül 2015 verileri hizmet ve perakende sektörlerindeki endekslerde de düşüş saptadı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.3 düzeyinde azalırken, 99.99'dan 97.67'ye geriledi. Perakende sektöründeki azalma ise yüzde 4.6 oldu ve Eylül ayında 96.27 olarak gerçekleşti.