İnşaat sektörü güven endeksindeki düşüş sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Cuma günü açıkladığı Eylül 2015 dönemine ait konut satış verilerindeki sert düşüşün ardından "Sektörel Güven Endeksleri"nde de düşüş saptandı. Ekim 2015'te sektörel güven yüzde 80.02'ye düştü

İnşaat sektörü güven endeksindeki düşüş sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ekim 2015 dönemine ait Sektörel Güven Endeksleri, İnşaat Sektörü güven endeksinin düşüşünü sürdürdüğünü ortaya koydu. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksindeki düşüş yüzde 0.5 puan olarak gerçekleşti ve 80.42'den 80.02'ye geriledi. Bu rakam 2014 yılının Eylül ayında 83.6, 2014 yılının Ekim ayında ise 81.6 düzeyindeydi. 

 

İnşaat sektörü güven endeksindeki düşüş sürüyor

 

İnşaat Güven Endeksi'nde düşüş
TÜİK
açıklamasında bu düşüşün alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandığı belirtildi. Gelecek üç aylık dönemde de "toplam çalışan sayısında" artış bekleyen girişimci sayısında da artış kaydedildi. 

Ticaret sektörüne güven yükseldi
TÜİK Ekim 2015 Sektörel Güven Endeksleri'ne göre en yüksek artış Perakende Ticaret sektöründe yaşandı. Ekim ayında 98.68 değerine yükselen bu alandaki artış yüzde 2.7 düzeyinde oldu. Bir diğer kalem olan hizmet sektöründe de güven endeksi yüzde 0.1 oranında yükseliş kaydedildi. 

TÜİK verilerine göre perakende ticaret sektöründe güven artışının nedeni,  son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı