İnşaat sektörü "güvenlik" sınavından geçemiyor

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2015'in ilk 4 ayında 482 işçinin iş kazalarında can verdiğini açıkladı. Ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü ilk sırada yer aldı

İnşaat sektörü

İnşaat sektörü ve güvenlik zaafiyetleri "istatistiklere" yansımayı sürdürüyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yayınlanan araştırmaya göre, 2015 yılının ilk 4 ayında yaşamını kaybeden "işçi" sayısı 482 oldu. Her gün ortalama 4 işçinin iş kazaları sonucunda öldüğünü ortaya koyan rapora göre, sektörel analizin ilk sırasında inşaat yer aldı. 

Her gün 4 işçi öldü
Yayınlanan verilere göre Ocak ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 128, Şubat ayında 85, Mart ayında 139 ve Nisan ayında ise 130 oldu. Nisan istatistiklerine yansıyan ilgi çekici ayrıntı ise, ölen 9 işçiden 9'unun kadının 2'sinin ise çocuk olması...

Sektörlere göre ölümlü iş kazası dağılımı
İşçi Sağlığı ve Güvenliği Mecilisi'nin araştırmasına göre, ölümlü iş kazalarında ilk sırada inşaat yer aldı. İnşaat ve yol iş kolunda hayatını kaybeden işçi sayısı 40, tarım ve orman iş kolunda 27, taşımacılık sektöründe 19 işçi hayatını kaybetti. 

İşçi ölümlerinin nedeni
Verilere göre işçiler en çok düşme, ezilme, göçük ve diğer nedenlerden can verirken, servis kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı 34 olarak gerçekleşti.Düşme nedeniyle 27, ezilme göçük nedeniyle 23, patlama ve yanma nedeniyle 4, elektrik çarpması nedeniyle 3, zehirlenme, boğulma nedeniyle 2 ve kopma nedeniyle de 1 işçi hayata gözlerini yumdu.