İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 6.6 düzeyinde büyüdü

Türkiye İMSAD, yılın ikinci Gündem Buluşmaları'nda ekonomiyi değerlendirdi. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin, ekonominin 4.8 düzeyindeki büyüme eğiliminde inşaat sektörünü payına dikkat çekti.

İnşaat sektörü ilk çeyrekte yüzde 6.6 düzeyinde büyüdü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği-Türkiye İMSAD, yılın ikinci Gündem Buluşmaları'nda Türkiye ekonomisinin performansını ve inşaat sektörünün payını masaya yatırdı.

Sektör 2013 performansını yakaladı
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin, yılın ilk çeyreğinde yaşanan 4.8'lik büyümenin 2016 yılına ilişkin umutları yeşerttiğini belirterek:

"“Yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 4,8 büyüdü. Bu büyümede inşaat sektörünün katkısını da görüyoruz. Sektör ilk çeyrekte yüzde 6,6 büyüyerek, 2013’teki performansını yakaladı." dedi. 

Özel sektörün payı
Alptekin, inşaat sektörünün bütünündeki harcamalarda yüzde 8.2'lik büyüme yaşandığını, bu büyümede de özel sektör yatırımlarının büyük bir pay sahibi olduğunu söyledi. 8.2'lik büyümenin 30.36 milyar TL'ye denk düştüğünü de vurgulayan Alptekin:

"Yine 2016’nın ilk çeyreğinde alınan yapı ruhsatları geçen yıla göre yüzde 37,4 artış göstermiş durumda. Konut dışı bina yapı ruhsatlarında da yüzde 16,6’lık bir artış var. İç pazara dair rakamlar da umut verici. İnşaat malzemeleri sanayi üretimi yüzde 7,2 artarken, sektörün iç pazar büyüklüğü ilk çeyrekte 32,1 milyar TL’ye ulaştı. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 13,4 artış yaşandı" ifadelerini kullandı. 

İhracat verileri endişe verici
Açıklamasında iç pazardaki olumlu gelişmelere rağmen, ihracat pazarının olumlu bir tablo sunmadığının da altını çizen Altptekin, ilk çeyrekte yüzde 15.6'&lık kayıpla 3.76 milyar dolarlık gerilemenin kaydedildiğini söyledi. Altptekin, geçen yılın aynı döneminde 2.28 milyar dolar değerinde 28 proje alan müteahhitlerin, 2016 yılında 1 milyar dolar değerinde 8 proje ile yetindiğini de belirterek: "İhracat verilerini de hatırlarsak sektörün dış pazar verileri endişe verici"