İnşaat sektörü işsizliğe çare olur mu?

TÜİK tarafından açıklanan son istatistikler, Türkiye'de işsiz sayısının geçen senenin aynı dönemine göre 322 bin kişi arttığını gösteriyor. Uzmanlar, inşaat sektörünün işsizlik sorununun çözümünde etkin bir rol oynayacağı kanaatinde...

İnşaat sektörü işsizliğe çare olur mu?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mart 2015 İşgücü İstatistikleri, ülkede işsizlik rakamlarında yükselen bir ivmenin yaşandığını doğruluyor. Geçen yılın aynı dönemine göre 322 bin kişilik artışa işaret eden istatistikler, işsizlik oranını da yüzde 10.6 olarak açıkladı.

Son 5 ayın en düşüğü ama...
Söz konusu rakamlar son 5 ayın en düşük düzeyini gösterse de uzmanlar "ivmenin" tehlikeli boyutuna dikat çekiyor. TÜİK İstatistiklerini değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, TÜİK verilerine göre işsiz sayısının 3 milyon 69 bin kişi olarak gerçekleştiğine vurgu yaptı. 

İnşaat sektörü çare olur mu?
İstihdama yoğun katısı olan sektörlerin başında gelen inşaat sektörünün bu noktada önemli görev üstlendiğini belirten Baygan, “İnşaat sektörü, son yıllarda ekonominin lokomotif sektörlerinden biri. Değişen gayrimenkul arzına paralel olarak inşaat istihdam oranları da değişiyor. 2015 yılı ilk çeyrek verilerine göre, istihdamda yüzde 2.6’lık bir gerileme oldu geçen yılın aynı dönemine göre. Buna bağlı olarak maliyetler göz önüne alındığında brüt ücretlerde çok ufak bir artış söz konusu oldu. İnşaat sektörü, istihdamdaki bu gerilemeye rağmen ekonominin yine de önde gelen sektörü. Konut satışları ilk 4 ayda, geçmiş yılların aynı dönemine göre tarihin en yüksek satış rakamlarına ulaştı. Bu durumda her geçen yıl yükselen trendin, gelecek aylarda arza ve istihdama da yansıması muhtemel” diye konuştu.

Yabancı yatırımcının talebi etkili
İnşaat sektörünün alt sektörü olan gayrimenkuldeki yatırımların artışına paralel olarak sektörel iş gücüne ihtiyaç duyulacağına dikkat çeken Mustafa Baygan, inşaat sektörünün ülke ekonomisine ve istihdama yüksek katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirtti. Bunda 2016 yılına girerken artan yabancı yatırımcı ve ülke üretim dinamiklerinin de etkisi olduğunu hatırlatan Baygan “Türkiye’de inşaat sektöründeki büyüme inşaat sektörünün yan sektörlerinin yanı sıra halıdan ev tekstiline kadar 200 sektöre doping etkisi yapıyor. Yılda yaklaşık 800 bin ile 1 milyon yeni konutun kullanıma açılması, sanayi ve hizmet alanlarında binlerce işletmenin eko sisteme dahil olmasına ve yüzbinlerce ek istihdam yaratılmasına neden oluyor” dedi.