İnşaat sektorü istikrar bekliyor

7 Haziran seçim sonuçlarını yorumlayan AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, erken seçim olasılığının ekonomiye zarar vereceği görüşünü aktardı

İnşaat sektorü istikrar bekliyor

AB Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, 4 partili parlamentoya giden 7 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yorumunda, erken seçim ihtimalinin ekonomi ve toplumsal huzur açısından en son düşünülmesi gereket seçenek olduğuna dikkat çekti. 

İnşaat sektörünün istikrar beklentisi
Bayrak, tüm sektörler gibi inşaatın da istikrar beklentisi içinde olduğunu vurguladı açıklamasında: "temennimiz, ekonomik istikrarın sürmesi yönünde. İstikrarın sağlanması halinde, enflasyon gerileyecek ve konut fiyatları da ucuzlayacaktır. Bu durum  ertelenen gayrimenkul yatırımlarının tekrar gündeme gelmesine sebep olurken, gayrimenkul piyasası da güçlenerek büyümesini sürdürecektir. Aksi bir durumun gelişmesini hiçbirimiz arzu etmeyiz. Dolayısıyla dört partili meclisten bir hükümetin çıkması, toplumun genel beklentisi olmakla birlikte olası bir erken seçimin hem ekonomiye hem de toplumsal huzura zarar vereceği aşikardır..." ifadelerine yer verdi. 

İnşaat sektörü 1.5 milyon istihdam barajını aştı
Muhsin Bayrak, “İnşaat sektöründe istihdam artmaya devam ediyor. 2014 yılında sektörde istihdam oranı yüzde 4.3 artarak, istihdam edilen çalışan sayısı 1 milyon 829 bine yükseldi. Sektör, 2014 yılında 76 bin kişi daha istihdam etmiş oldu”  dedi.

“İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200 den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumunda olup, yarattığı etkiyle, ‘ekonominin lokomotifi’ durumundadır.  İnşaat sektöründe ki hareketlilik istihdama da olumlu yansıyor. Özellikle kentsel dönüşüm ve markalı konut projeleriyle yatırımlarını hızla artıran inşaat sektörü, ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor” diyen Bayrak, TÜİK verilerine göre İnşaat sektörünün sağladığı istihdamın, toplam istihdam içerisindeki payının da her geçen yıl arttığını, Aralık 2011’den bu yana da sektörün istihdam ettiği kişi sayısının  1,5 milyon sınırını aştığını belirtti.

“İnşaat sektörü 4 mevsim istihdama katkı sağlıyor”
İnşaat sektörünün, gelişen teknolojiyle birlikte artık 4 mevsim ekonomiye ve istihdama katkı sağladığını belirten Muhsin Bayrak, “Kentsel dönüşüm ve konut projeleriyle birlikte teknolojinin hızlı şekilde gelişmesi, inşaat sektörünü doğrudan etkiledi. Ekonomiye katma değer sağlayan sektör, istihdamdaki artışla da bunu kanıtladı. Her yıl ülkemizde 1,5 milyondan fazla insanın istihdam edildiği inşaat sektöründe, özellikle son 5 yılın rakamları değerlendirildiğinde somut gerçeklik göz ardı edilemeyecek kadar net ve umut verici” dedi.