İnşaat sektörü markalaşma iştahında sınıfta kaldı

Destek Patent, Türkiye'nin markalaşma isteği en yüksek 10 sektörünü belirledi. İnşaat sektörü 9. sırada yer aldı.

İnşaat sektörü markalaşma iştahında sınıfta kaldı

Türkiye'nin markalaşma serüvenini mercek altına alan Destek Patent, sektörlerin markalaşma hevesini baz alan araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Araştırmasında Türk Patent Estitüsü'nün 18 yıllık "marka tescil" rakamlarını inceleyen firma, markalaşmayı en çok arzulayan ilk 10 sektörü de belirlemiş oldu.

Markalaşmayı en çok isteyen sektörler: 10. sırada Restoran ve Konaklama
Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre markalaşmayı en çok isteyen 10 sektör listesinin son sırasında Restoran ve Konaklama Hizmetleri bulunuyor. Bu sektörde, son 18 yıl içinde marka tescili yapan firma sayısı 46 bin 908 adet düzeyinde. 

İnşaat sektörü sınıfta kaldı
Listenin 9. sırasında ise İnşaat sektörü, Temizlik ve Bakım Hizmetleri alanı ile ortak sektör olarak yer aldı. Bu alandi marka tescil rakamı 47 bin 805. İnşaat sektörünü Kozmetik ve Temizlik Mazlemeleri, 49 bin 780 ve Eğitim, Seminer, Eğlence, Baskı, Program Yapım Hizmetleri sektörü ise 56 bin 568 rakamıyla izledi. Listenin 6. sırasında İlaç, Bebek Mamaları ve Çocuk Bezleri sektörü, 60 binin üzerindeki marka tesciliyle yer aldı.

Markalaşmayı en çok isteyen sektörler
 Markalaşmayı en çok isteyen sektörlerin başında ise Reklam, Danışmanlık ve e-Ticaret geldi. Bu alanda gerçekleştirilen marka tescili 159 bin 926. Listenin ikinci ve üçüncü sıralarında 77 bin 358 marka tescili ile Ölçme Aletleri, Elekronik Aletler, Kaydedici Cihazlar ve Yazılımları ve 74 bin 66 ile İç ve Dış Giyim sektörü yer aldı.