İnşaat sektörü rotasını Doğu ve Güneydoğu'ya çevirdi

Hükümetin Orta Vadeli Planı'nda yer alan Doğu ve Güneydoğu teşvikleri, inşaat sektörünün gözünü bölgeye çevirmesine neden oldu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya, altyapı yatırımlarının yanı sıra 67 bini aşkın konut inşası planlanıyor

İnşaat sektörü rotasını Doğu ve Güneydoğu'ya çevirdi

Hükümetin Orta Vadeli Plan kapsamında ele aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu teşvikleri, inşaat sektörünün kısa ve orta vadeli planları üzerinde belirleyici bir rol oynadı. Türkiye İMSAD'ın Ekim ayı sektör raporunda da kendine özel bir yer bulan teşvikler kapsamında, çok sayıda kente, altyapı yatırımlarının yanı sıra 67 bin adet konutun inşası planlanıyor. 

Türkiye İMSAD'dan Doğu ve Güneydoğu notu
Orta Vadeli Programa göre; kamu, yatırım harcamalarının 2016 yılına göre yüzde 30 artırarak 78 milyar TL’ye yükseltmesi yönündeki planlanın inşaat sektörünü hareketlendirmesi bekleniyor. Teşvikler ile Doğu ve Güneydoğu’da sanayi ve hizmet binaları da dahil olmak üzere yaklaşık 67 bin konut inşa edilmesi, içme suyu, kanalizasyon, ulaştırma ve sulama projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu çalışmaların bölgede istihdam ve refahı artıracağı ve özel sektör inşaat harcamalarındaki olası yavaşlamayı telafi edeceği öngörülüyor

Sektör ekonominin üzerinde büyümeyi sürdürüyor
2016 yılı ikinci çeyrek döneminde inşaat sektörü yüzde 7,0 ile yüzde 3,1 büyüyen genel ekonominin üzerinde büyüme gerçekleşti. Kamu inşaat harcamalarında büyümenin hızlanması etkili oldu. İnşaat sektörünün 2016 yılında genel ekonominin üzerinde büyüme göstermesi bekleniyor. 

İkinci çeyrekte inşaat harcamaları yüzde 12,2 arttı  
2016 yılı ikinci çeyrek döneminde inşaat sektöründe toplam harcama büyüklüğü 53,05 milyar TL’ye yükseldi. 2015 yılı ikinci çeyreğinde 47,27 milyar TL olan inşaat harcamaları 2016 yılı ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 12,2 büyüdü. 2015 yılının tamamında inşaat harcamalarındaki büyüme cari fiyatlarla yüzde 7,8 oldu.  2016 yılı ikinci çeyreğinde kamu inşaat harcamaları cari fiyatlarla yüzde 12,5 büyüdü ve 20,15 milyar TL oldu. Kamunun toplam inşaat harcamaları içindeki payı yüzde 38,0’e yükseldi. Özel sektör inşaat harcamaları ise 2015 yılı ikinci çeyreğinde 29,35 milyar TL iken, 2016 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 12,1 arttı ve 32,90 milyar TL’ye yükseldi.