İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren önde gelen firmalar, seçimin tek parti iktidarını gösterecek şekilde sonuçlanmasını olumlu buldu. Sektör temsilcileri,sektör ve ekonomideki tıkanıklığı aşacak formülü "siyasi istikrar" olarak açıkladı

İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

"İnşaat sektörü, 1 Kasım seçim sonuçlarını memnuniyetle karşıladı.  Tek parti iktidarı ve siyasi istikrarın sektörün önündeki tıkanıklığı aşma yolunda önemli olduğunu belirten sektör temsilcileri, yeni süreçte ciddi bir atılım umut ediyor. 

Türkiye istikrarla büyüyecek

İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

Seçim sürecinin ardından sandıktan çıkan siyasi istikrarın önümüzdeki dönem Türkiye'sine büyüme vaat ettiğini söyleyen Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, Türkiye'nin son aylarda önemli bir sınavdan geçtiğini söyledi. Karadeniz, beş ay gibi kısa bir sürede iki genel seçim yaşayan Türkiye'deki belirsizliğin piyasaları bekleme havasına sürüklediğini belirterek:

"Önümüzdeki dönemde belirsizliklerin ortadan kalkacağı ve ekonomik siyasi istikrarın süreceği bir tablo ortaya çıkmış bulunuyor. Ekonomimiz ve sektörümüz için gerekli olan reformların yapılıp büyümeye ve daha iyiye odaklanacağımızı düşünüyorum..." dedi. 

Ekonomi ve istikrar vurgusu

İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

1 Kasım seçimlerinin Türkiye'ye istikrar getireceğini vurgulayan bir diğer isim olan Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, gelinen noktada istikrar havasının memnuniyet verici olduğuna dikkat çekti. Aydın, piyasaların güven havasına kavuştuğuna da vurgu yaparak:

"Türkiye ekonomisinin büyümesinde öncü rolü olan inşaat sektörüne yönelik reformlara odaklanıp büyümenin önünü açacağına inanıyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmalarla ülke ekonomisinin büyümesine hız verileceğini düşünüyoruz.” dedi. 

Büyümeye odaklanacağız

İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

Erkanlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı da, 1 Kasım seçimlerinin tek partili istikrar dönemine giden kapıyı açtığını söyledi. Piyasaların belirsizlikten hoşlanmadığına dikkat çeken Erkanlı:

"Hiç vakit kaybetmeden piyasaların canlanıp ekonominin çarklarının dönmesi ve yeniden büyümeye dönük çalışmaların hız kazanmasını diliyoruz. Bu süreçte ekonomi yönetimi her şeyden önce icracı olmalı ve ekonominin ihtiyacı olan yapısal reformları yapmalı.  ifadelerini kullandı.

Hamit Demir: "İstikrar mutlu etti"

İnşaat sektörü seçim sonuçlarından memnun

Genel seçimlerden çıkan hükümet şansının Türkiye'nin istikrarı açısından önemli olduğunu vurgulayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye'nin geleceği açısından önemli bir şans doğduğunu söyledi. Piyasaların istediği istikrar havası ile sonuçlanan seçimlerin, bir önceki seçimlerde görülen belirsizlik ortamını da sonlandırdığını vurgulayan Demir:

"Bunun ilk etkisini bugün Dolar kurunda görüyoruz. Bundan sonra ise faizlerin düşmesi ve piyasanın canlanması artık kaçınılmazdır.” dedi.