İnşaat sektörü Türkiye sınırlarını aştı

On yıldır artarak devam eden istikrarlı yükselişin tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de yatırımları artırdı

İnşaat sektörü Türkiye sınırlarını aştı

22 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Metropolist Yapı&Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Derbazlar, Türk müteahhitlerin bugüne kadar dünyanın 100’e yakın ülkesinde toplam tutarı 200 milyar doları aşan 6 bin kadar projeye imza attığını vurgulayarak inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu söyledi.
Günümüzden çok değil henüz on yıl öncesine kadar ülkemizde enflasyonun çok ciddi boyutlarda olduğu, riskli bir ekonomik ortamın bulunduğunu belirten Derbazlar, on yıldır artarak devam eden istikrarlı yükselişin tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de yatırımları artırdığını kaydetti.

Derbazlar: “Türkiye inşaat sektöründe dünyaya öncülük edebilecek bir seviyeye ulaştı”
Ömer Derbazlar, Rusya’dan, Libya’ya, Tataristan’dan Güney Afrika’ya onlarca inşaat şirketinin faaliyet yürüttüğünü, inşaatlar, yollar yaptığını, ihalelere katıldığını belirtti. Türkiye’de inşaat sektöründeki tüm oyuncuların ürünlerini artık sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da marka yapmalarının önemli olduğunu ifade eden Derbazlar, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyaya öncülük edebilecek bir seviyeye ulaştığının altını çizdi.

Derbazlar: “hem yoksulluğa hem de bölgeler arası dengesizliklere çare üretebilen gerçek bir sosyal kriz kalkanıdır”
Derbazlar sözlerine şöyle devam etti: "GSYİH içindeki payı direkt olarak yüzde 7’lere varan, etkilediği 200 kadar sektörle birlikte yüzde 30’a ulaşabilen dev bir sektör, ekonominin lokomotifidir. Yarattığı istihdam ve faaliyetlerinin coğrafi dağılmışlığı nedeniyle hem yoksulluğa hem de bölgeler arası dengesizliklere çare üretebilen gerçek bir sosyal kriz kalkanıdır. İnşaat sektörünün ekonomiye sağladığı bir diğer önemli katkı hem inşaat malzemesi ihracatı hem de yurt dışı müteahhitlik hizmetleri ile getirdiği dövizdir."

Finansal alt yapının da istenilen düzeye çekilmesi halinde Türkiye inşaat sektörünün dünyada bir marka haline geleceğini ve rakipsiz olacağını söyleyen Derbazlar, inşaat sektörünün Türkiye’de ekonomik büyümenin motoru olduğunu ve kalkınmada en önemli rolü üstleneceğini vurgulayarak sözlerini noktaladı.