İnşaat sektörü yerel seçimlerden etkilendi

30 Mart yerel seçimlerinin inşaat sektörünü etkilediğini belirten Can Ekşioğlu, döviz, faiz ve kredi maliyetlerinin de yükselmesiyle sektörde işlem hacminin ciddi anlamda düştüğünü söyledi

İnşaat sektörü yerel seçimlerden etkilendi

28 Mart 2014 / Emlakwebtv
ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, 30 Mart yerel seçimlerin inşaat sektörüne etkisini ve 2014 yılında sektörde neler yaşanacağıyla ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu. Genel olarak inşaat sektörünün 2014 yılında rahat olacağını belirten Ekşioğlu, yerel seçimlerin Türkiye inşaat sektörünü nasıl etkilediğini ise şöyle anlattı: 2014 yerel seçimlerinin, inşaat sektörü için durgun geçen Aralık- Mart dönemine denk gelmesi ile satışlar büyük ölçüde etkilendi. Bunlara ek olarak döviz, faiz ve kredi maliyetlerinin de yükselmesi ile işlem hacminin ciddi anlamda düştüğünü söyleyebiliriz. Son dönemde yaşanan olaylar, 3. havalimanı bölgesinde artan yoğun talebin de azalmasına neden oldu. Her şey şu anda seçime endekslendi. Projenin iptali söylentileri, siyasi yapı ve belediye başkanlığı adaylarının söylemleri yatırımcıları bekleme sürecine soktu.

Seçim sonrası inşaat sektörü ile ilgili olarak da markalı konutların kendi bünyesinde sağladığı avantajlardan ve ödeme planlarından bahseden ve mütekabiliyet yasası ile kentsel dönüşüm projelerinin de eski dengesini bulabileceğini dile getiren Can Ekşioğlu, Nisan ayında sektörün hareketli geçeceğini öngördüklerini dile getirdi.

Konut fiyatlarına seçimden sonra yüzde 15 zam gelecek
Seçim sonrası konut fiyatlarında yüzde 10 ila 15 oranında bir artış beklendiğini söyleyen Can Ekşioğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: "Firmalar, satışa çıkaracakları yeni projelerini bu sebepten ötürü seçim sonrasına bırakmayı tercih ediyorlar.  İnşaat maliyetlerindeki artışın, satış fiyatlarını da doğrudan etkileyeceğini düşünüyorum. Döviz ve ekonomideki dalgalanmaların bitişiyle, lüks konut yatırımcılarının yeniden mevcut fırsatları değerlendirmeye devam edeceklerini öngörüyoruz. Nisan ayı sonrası satış grafiklerinde yukarı yönlü bir gidişat bekliyoruz."

2014 inşaat sektörü için rahat geçecek
İnşaat sektörü 2014 yılının ilk 2 ayında İstanbul’da toplam 170 bin 236 daire satışı yapıldığını belirterek sözlerine başlayan Ekşioğlu, 2013 yılındaki yükselişin 2014 yılında olumsuz etkilenmediğini ve 2014 yılı inşaat sektörü için rahat geçeceğini açıkladı. Ekşioğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Sektörün 2014 yılı içerisinde de büyümesini devam ettireceğini düşünüyoruz. 2014 yılında gayrimenkul sektörünün yüzde 3 oranında büyüme kaydetmesi bekleniyor. 2013 yılının ikinci yarısına damgasını vuran yabancıya satışlar 2014 yılında da önemini korumaya devam ediyor. Türkiye 2014 yılında da yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam edecek, Körfez ülkelerinin İstanbul’a olan ilgisi sürecektir. Kentsel dönüşüm ile ilgili 2013 yılında atılan önemli adımların, 2014 yılında etkilerini göstereceğini bekliyoruz. Sektör büyümesinin genel Türkiye ekonomisindeki büyüme ile paralel bir şekilde seyredeceği ön görülüyor. Konuta her dönemde ihtiyaç duyulmaktadır. Franchising sektöründe en düşük yatırım maliyetleri ile iş kurma fırsatını yine gayrimenkul sektörü yaratmaktadır. Gayrimenkul danışmalığı alanında bu dönemde yatırım yapanlar, aldıkları eğitimler ve kendi donanımları ile önümüzdeki süreçte çok daha hızlı büyüme potansiyeline sahip olacaktır.

Öte yandan, gayrimenkul danışmanlığı sektöründe ERA Türkiye olarak, 2014 yılına güzel bir başlangıç yaparak ilk 3 ay içinde, İstanbul’un farklı bölgelerinde 6 yeni franchise ofisimizin açılışını gerçekleştirdik. Bunu da gayrimenkul danışmanlığı sektörünün bu dönemde revaçta olduğunun bir göstergesi olduğunu düşünmekteyiz. ERA’nın hızlı büyüyeceği bir sene olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk senemizde attığımız adımların sağlam geri dönüşlerini aldığımız için umutluyuz.”