İnşaat sektöründe Aralık ayı durgunluğu

Türkiye Hazır Beton Birliği Aralık 2017 verilerine göre faaliyet, beklenti, güven ve bileşik endekste bir önceki aya kıyasla eşik değerin altında kaldı. Rapor, bir yıl öncesine kıyasla ile göstergelerin pozitif bir seyir izlediğini gösterdi

İnşaat sektöründe Aralık ayı durgunluğu

İnşaat sektörü, Aralık 2017 döneminde mevsimsellik faktörünün de etkisiyle durağanlık yaşadı. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan Aralık 2017 dönemine ait Hazır Beton Endeksi verileri, güven, faaliyet ve beklenti endeksleri ile bileşik endeksin bir önceki aya kıyasla eşik değerin altında kaldığını gösterdi. Bu negatif verilere karşın THBB raporunda, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla bileşik endeksin yüzde 1 oranında artış kaydettiği görüldü.

Işık: '9 aydır devam eden hareketliliğin sonu'

Türkiyiye Hazır Beton Birliği'nin raporunu değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi'nin aralık ayında eşik değerin altında kaldığını, bu durumun da kesintisiz biçimde 9 aydır devam etmekte olan hareketliliğin azalma trendine girdiğini gösterdiğini söyledi. Mevsimsellik etkisine paralel olarak önümüzdeki dönemlere ilişkin Beklenti Endeksi'nin eşik değerin altında kaldığını, buna karşın Beklenti ENdeksi'nde kısmi bir yükselişin göze çarptığını vurgulayan Yavuz Işık: "Güven Endeksi, son bir yılın en düşük değeridir. Aralık ayı ile birlikte hazır beton faaliyetlerindeki yavaşlama hissedilir hale gelmiştir." dedi

İnşaat ve hazır beton sektörlerinde yavaşlama

Yavuz Işık, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son verilerin, Türkiye inşaat sektörünün 3. çeyrek dönemde yüzde 18.7 gibi önemli bir büyüme ivmesi ortaya çıkardığını gösterdiği üzerinde de durarak: "İnşaat sektörü yılın geri kalan kısmını da hareketli geçirmiştir. Zira Faaliyet Endeksi değerleri 9 aydır bu performansa işaret etmektedir. Yılın son ayında ise mevsimselliğin etkisi ile inşaat ve dolayısı ile hazır beton sektörlerinde bir yavaşlama ortaya çıkmıştır.” dedi.

THBB Aralık 2017 Hazır Beton Endeksi

THBB tarafından hazırlanan Hazır Beton Endeksi kategorilerinde şu verilere ulaşıldı:

- Hazır Beton Faaliyet Endeksi: Bu endeks bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla en fazla artış gösteren kategori oldu. Arşı yzüde 1.6 oranında gelişti. Ankete katılım gösteren girişimcilerin yüzde 15'lik kısmı Aralık ayındaki satışların artış yaşadığını söyledi. Satışlarında bir önceki aya kıyasla düşüş yaşayanların oranı ise yüzde 37 olarak belirlendi. Alınan kayıtlı siparişlerin azaldığını söyleyen girişimci oranı ise yüzde 41 olarak ölçüldü. 

- Hazır Beton Güven Endeksi: Geçen yılın aynı ayına kıyasla Aralık 2017 döneminde Hazır Beton Güven Endeksi yzüde 0.7 oranında artış yaşadı. Endeks değeri bu dönemde eşik değerin altında kalırken bu durum sektörde güvenin istenen düzeyde olmadığını gösterdi. Ankete katılım gösteren girişimcilerin yüzde 15'lik kısmı yeni istihdam düşündüğünü, yüzde 7'lik kısmı ise yeni yatırım planına sahip olduğunu açıkladı. Diğer taraftan yatırımcıların yüzde 19'luk kısmı tedarikçilerin siparişlerinde önümüzdeki üç aylık periyotta artış yaşanacağını düşündüğünü söyledi.

- Hazır Beton Beklenti Endeksi: Önümüzdeki süreçlerde yaşanması muhtemel gelişmeler ve firmaların gelecek beklentisin açısından önem taşıyan Hazır Beton Beklenti Endeksi de bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0.6 oranında artış kaydetti. Sektörde, önümüzdeki 3 aylık dönemde satışlarının artacağı beklentisini taşıyan girişimci oranı yüzde 26 oldu. Buna karşın satışlarda düşüş bekleyen girişimci oranı yüzde 44, gelecek üç aydı girdi stoklarının artacağı beklentisini taşıyan firma oranı ise yüzde 33 olarak saptandı.