İnşaat sektöründe çalışan maliyetleri yükseliyor

İnşaat sektöründe işgücü maliyet endeksi 2016'nın ikinci çeyreğinde bir önceki döneme kıyasla yüzde 3.3 oranında artış kaydetti.

İnşaat sektöründe çalışan maliyetleri yükseliyor

İnşaat sektöründe çalışan maliyetleri yükselişini sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK tarafından açıklanan verilere inşaat sektöründe işgücü maliyeti, 2016'nın ikinci çeyreğinde yüzde 3.9 oranında artış kaydetti. 

TÜİK İşgücü Maliyet Endeksi'ni açıkladı
TÜİK tarafından açıklanan Nisan-Haziran 2016 dönemine ait İşgücü Maliyet Endeksi, yılın bir önceki çeyreğine kıyasla yüzde 2.1'lik artışa işaret etti. Sektörel bazda en yüksek maliyet artışlarından biri inşaat sektöründe gerçekleşti. Bir önceki çeyreğe kıyasla, sektörlere ait mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik iş gücü maliyet endeksi şöyle gerçekleşti:

- İnşaat sektörü işgücü maliyet artışı/Yılın ilk çeyreğine kıyasla: Yüzde 3.9

- Sanayi Sektörü İşgücü Maliyet Artışı/Yılın İlk Çeyreğine Kıyasla: Yüzde 3.3

- Hizmet Sektörü İşgücü Maliyet Artışı/Yılın İlk Çeyreğine Kıyasla yüzde 1.1

En yüksek artış
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış işgücü maliyet endeksinin en yüksek oranda arttığı sektör ise Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı oldu. Bu alandaki artış yüzde 6.5 düzeyinde gerçekleşti. 

Saatlik kazanç endeksi yükseldi
TÜİK tarafından yapılan açıklamada saatlik kazanç endeksinin de bir önceki çeyreği kıyasla yüzde 1.9 oranında arttığı bilgisi verilirken:

"Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2016 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %1,9 arttı. Endeks; sanayi sektöründe %3,3,  inşaat sektöründe %5,2 ve hizmet sektöründe %0,8 arttı." denildi.