İnşaat sektöründe "döviz" gerginliği büyüyor

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Deniz Karataş, döviz kurlarındaki artışın sektör üzerindeki etkisinin her geçen gün daha da hissedildiğini söyledi. Karataş, maliyetlerde yüzde 40'a varan yükselmenin "talep" üzerinde olumsuz bir etki yarattığının altını çizdi

İnşaat sektöründe

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Deniz Karataş, döviz kurlarındaki yükselmenin inşaat maliyetleri üzerindeki olumsuz etkisinin giderek hissedilmeye başlandığını söyledi. 100 liralık maliyetin 140 liraya çıktığını vurgulayan Karataş: "Bu durum talebi olumsuz etkiliyor..." şeklinde konuştu. 

Maliyetler yükseldi, talep durdu
Aynı zamanda Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Deniz Karataş, kurlardakı ve faiz oranlarındaki artış, inşaat sektörüne olumsuz etkisinin her geçen gün daha da hissedilmeye başlandığını vurgulayarak:

"Bakanlar Kurulu Kararı ile, Turizm sektörünün rahatlaması adına okullar bir hafta geç açıldı. Hükümet inşaat sektörü için de benzer adımları atmalıdır..." dedi. 

İnşaat sektöründe "döviz" gerginliği büyüyor

Alım satım harçlarında iyileştirme talebi
Bakanlar Kurulu'na tapu alım-satım harçlarında halen yürürlükte olan alım satım harçlarında iyileştirilmeye gidilmesi ve yüzde 18'lik KDV'nin de yüzde 1'e indirilmesi çağrısında bulunan Karataş, metal, çimento ve enerji gibi yan sektörlerdeki maliyetlerin de iyiliştirmeler açısından dikkate alınmasını istedi. Bu alanların her biri ve müteahhitler için fiyat farkı kararnamesinin çıkarılması önerisini getiren Karataş:

"Kamu ihalelerinde kâr maksimum yüzde 25 düzeyindedir. Ama Türk lirası son 5 ayda yüzde 35 değer yitirdi, maliyetler ise artış gösterdi..." şeklinde konuştu. 

İnşaat sektörünün sıkıntısı sürüyor
Deniz Karataş, seçimler ve kur artışı nedeniyle piyasadaki konut talebinin düştüğünü vurguladığı açıklamasında, inşaat setörüne yapılan yatırımın Türkiye'de 2.3 milyon, Antalya'da ise 400 bin kişinin istihdamının sürmesi adına kritik bir değer taşıdığı üzerinde de durdu. Karataş, İnşaat sektörünün son 4-5 aydır sıkıntılı günler yaşamayı sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.