İnşaat sektöründe faiz heyecanı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın gecelik marjinal fonlama faiz oranını 25 baz puan düşürme kararı konut sektöründe memnuniyetle karşılandı.

İnşaat sektöründe faiz heyecanı

İnşaat sektörü tarafından konut satış ivmesindeki yükseliş eğiliminin önündeki en büyük engellerden biri olarak tanımlanan "faiz"e ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kararı, inşaat ve konut sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. TCMB'nin aldığı, gecelik marjinal fonlama faiz oranını 25 baz puan düşürme kararını yorumlayan sektör temsilcileri, satışlardaki rekor beklentisinin daha da güçlendiğini vurguladı.

Ali Ağaoğlu: "Satışlar, ilk çeyrekten sonra hızlanır"
TCMB'nin faiz kararını değerlendiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Şubat ayında yaşanan yüzde 7'lik artış ve Mart ayı sonrasındaki evrede konut satış hızının artacağını söyledi. Ali Ağaoğlu, Türkiye'de konut satışlarının "güvenlik" sorunu başta olmak üzere engelleyici faktörler tarafından baskı altına alındığını,bununla birlikte Brüksel saldırısının da gösterdiği gibi terör eylemlerinin dünyanın her yerinde yaşanabileceğini  de vurgulayarak:

İnşaat sektöründe faiz heyecanı

"Olumsuz olayların etkisi de geçecek ve vatandaş konut alımında daha çok harekete geçecek. 2016'nın ilk çeyreğinden sonra ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1,5 milyona çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum..."ifadelerini kullandı.

Aziz Torun: "Sektör için önemli bir gelişme"
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği-GYODER Başkanı Aziz Torun da, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının sektör için büyük bir adım olduğunu söyledi. İlk etapta yüzde 12-13 düzeyinde olan faiz oranının  yüzde 10'a düşmesinin önemli olduğunu belirten Torun, kararın rakamsal açıdan değil ama psikolojik olarak değer taşıdığını söyledi. Torun: "Yüzde 10'a düşüş, sektör için önemli bir gelişmedi. Bu sayede konut kredisi yaygınlaşacaktır..."ifadelerini kullandı

İnşaat sektöründe faiz heyecanı

Ali Dumankaya: "Beklenen bankaların konut faizi indirimi"
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya da TCMB faiz kararının ardından bankaların konut kredi faiz oranlarını indirmesini beklediklerini söyledi ve:

"Faiz oranının düşmesiyle daha çok kitle kredi kullanır. Çünkü yüzde 0,80'lerden buralara geldi. O zaman daha rahat kullanılıyordu. Oranların düşmesi satışlara pozitif yansıyacaktır..." dedi.