İnşaat sektörü istihdamında düşüş eğilimi

İnşaat sektöründe istihdam edilen işçi sayısı, 2015 yılı dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.9 oranında düşüş gösterdi. Düşüş oranı 2015 bütününde, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8.3 düzeyinde gerçekleşti

İnşaat sektörü istihdamında düşüş eğilimi

Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılı 4. çeyrek dönemine ait İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ni açıkladı. Verilere göre, Ekim-Aralık 2015 döneminde inşaat sektöründe çalışan işçi sayısı, bir önceki çeyrek dönemine kıyasla yüzde 1.9 oranında düşüş gösterdi.

İnşaat sektörü istihdamında düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinde yüzde 1.9'luk düşüş yaşanırken, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise çok daha büyük bir düşüşe tanık oldu. Bu kalemdeki düşüş, bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla yüzde 6.9 olarak gerçekleşirken, yılın bütünündeki düşüş yüzde 8.3 olarak gerçekleşti. 

Türkiye'de işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıntılar için tıklayın...

Çalışılan saat oranında yüzde 1.4'lük kayıp
TÜİK Ekim-Aralık 2015 dönemine ait İnşaat İşgücü Endekslerine göre ayrıca, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış "inşaat çalışılan" saat endeksi ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1.4'lük düşüş gösterdi. Bu kategoride takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.6 oranında azaldı. Bu düşüş 2015 yılının bütününde, bir önceki yıla kıyasla yüzde 9.6 olarak gerçekleşti. 

Brüt ücret-maaş parametresinde artış
TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksinde ise 2015 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla yüzde 1.3'lük artış kaydedildi. Bu kategoride takvim etkilerinden arındırılmış verilerde, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 6.5 artış kaydedilirken, 2015 yılının bütünündeki artış ise yüzde 3.4 oldu.