İnşaat sektöründe istihdam düşüşe geçti

2016 yılının ilk çeyreğinde inşaat istihdam endeksinde yüzde 1.7'lik düşüş kaydedildi

İnşaat sektöründe istihdam düşüşe geçti

2016 yılının Ocak-Şubat-Mart dönemini kapsayan ilk çeyreği bazında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinde yüzde 1.7'lik düşüş kaydedildi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri I. Çeyrek Verileri'ne göre, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksindeki kayıp ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6.7 düzeyinde gerçekleşti

 

İnşaat sektöründe istihdam düşüşe geçti

 

İnşaat sektörünün iş saatinde düşüş
TÜİK verilerine göre çalışılan saat endeksinde de düşüş kaydedildi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü "çalışılan saat endeksi" 2016 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.8'lik düşüş kaydetti. Bu rakam, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksinde ise, yüzde 6.4'lük kayıp olarak kayıtlara geçti. 

Brüt ücret-maaşlarda artış
Brüt ücret-maaş endeksinde de artış kaydedilen endeks, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış kategoride geçen yılın aynı çeyreğinde kıyasla yüzde 7.6'lık yükselmeye tanık oldu. Bu kategorideki artış takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret/maaş endeksinde ise yüzde 15.0 olarak gerçekleşti.