İnşaat sektöründe istihdam geriledi

İnşaat sektöründe istihdam, yılın ikinci çeyrek döneminde gerileme kaydetti. Sektörde çalışan saat oranında düşüş yaşanırken, brüt ücret maaşlarda artış saptandı.

İnşaat sektöründe istihdam geriledi

İnşaat sektöründe 2017 yılının Nisan-Haziran 2. Çeyrek Dönemi içinde, isdihdam oranlarında gerileme yaşandı. Düşüş bir önceki döneme kıyasla yüzde 2.1 oranında gerçekleşti.

Sektörde istihdam gerileme kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan Nisan-Haziran 2017 II. Çeyrek İnşaat İşgücü Girdi Endekleri kapsamında değerlendirilen istihdam verilerine göre inşaat sektörü isdihdamı, 2017 yılının birinci çeyrek dönemine kıyasla yüzde 2.1 oranında geriledi. Düşüş geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.2 oranında saptandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinin bu dönemdeki yüzde 2.1 oranındaki gerilemesi yanında takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksinin bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine göre yüzde 10.2 oranında düştüğüne işaret edildi. 

Çalışılan saat sayısında düşüş

Diğer taraftan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise yılın birinci çeyrek dönemine kıyasla yüzde 2.4 oranında düşüş gösterdi. TÜİK verilerine göre, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde10.8 oranında düştü. TÜİK açıklamasında: "Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,4 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,8 oranında azaldı." ifadelerine yer verildi. 

Brüt ücret-maaşlar yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.3 oranında yükseldi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksinin ise bir önceki yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla yüzde 2.3 oranında arttığı görüldü. TÜİK açıklamasında: "Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2017 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,3 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 oranında arttı." ifadelerine yer verildi. 

İnşaat İşgücü Girdi Endekslerinde son durum

- İstihdam Endeksi: 2017 yılının II. Çeyrek Döneminde I. Çeyrek Döneme Kıyasla yüzde 2.1, geçen yılı aynı dönemine kıyasla yüzde 10.2 oranında düşüş kaydedildi.

- İnşaat Çalışılan Saat Endeksi: 2017 yılının II. Çeyrek Döneminde I. Çeyrek Döneme Kıyasla düşüş yüzde 2.4 oldu. Negatif eğilim, geçen yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla yüzde 10.8 olarak ölçüldü.

- İnşaat brüt ücret-maaş endeksi: 2017 yılının II. Çeyrek Döneminde I. Çeyrek Döneme kıyasla yüzde 2.3 oranında artışyaşandı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş artışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla da yüzde 2.3 oranında gerçekleşti.