İnşaat sektöründe istihdam geriliyor

İnşaat sektöründe istihdam, 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 2.5 oranında düşüş gösterdi

İnşaat sektöründe istihdam geriliyor

İnşaat sektöründe istihdam, 2016 yılının Nisan-Haziran aylarını kapsayan ikinci çeyreğinde önemli bir gerileme kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü istihdam endeksi, Ocak-Mart dönemine kıyasla yüzde 2.5 oranında gerileme kaydetti.

İnşaat sektörü işgücü verileri son durum
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan Nisan-Haziran 2016 dönemine ait İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri'ne göre, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise 2015 yılının Nisan-Haziran dönemine kıyasla yüzde 7.6 oranında düşüş kaydetti.

Çalışılan saat sayısında düşüş
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksinde ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.2 oranında düşüşün kaydedildiği inşaat sektöründe, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 8.1 oranında gerilemeye tanık oldu.

Maaşlar yükseldi
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksine göre ise 2016 yılının II. çeyreğinde, I. çeyreğe kıyasla yüzde 3.1 oranında artış gösterdi. Diğer taraftan takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 16.0 oranında yükselme gösterdi.