İnşaat sektöründe ölümler artarak sürüyor

İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu, son yıllarda sayıları giderek artan inşaat sektörü iş kazalarına ilişkin raporunda, yılın ilk 5 ayında 97 işçinin hayatını kaybettiğini yazdı

İnşaat sektöründe ölümler artarak sürüyor

11 Haziran 2014/Emlakwebtv
Türkiye’nin büyük şehirlerinde arka arkaya yükselen büyük konut projelerinde meydana gelen ölümlü iş kazalarına eğilen İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Komisyonu, 2014’ün ilk 5 ayında 97 işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

İnşaat sektöründeki ölümlerin çoğunlukla yüksekten düşme ile meydana geldiğini belirten Komisyon Başkanı Hakan Toksöz, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na rağmen inşaat kazalarının ve ölümlerinin azalmadığına dikkat çekti. En büyük projelerde bile iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu belirten Dr. Toksöz sektörün, son yıllardaki büyümesine paralel bir hassasiyeti, iş güvenliği konusunda gösteremediğini söyledi.

Teknoloji gelişiyor, işçi ölümleri artıyor
Açıklamasında inşaat teknolojisinde önemli gelişmelerin yaşandığını buna karşın iş kazalarının ve işçi ölümlerinin arttığına değinen Toksöz, “Yapılan incelemelerde ölümlerin önlenebilir olduğu tespit ediliyor…” şeklinde konuştu. 

Toksöz, ölümlü iş kazalarının ana nedenini, büyük projelerde işin çabuk bitirilme baskısı olduğunun da altını çizerek gereken iş güvenliği önlemlerin alınmadan işe başlama ve sürdürme modelinin ölümlü iş kazalarına davetiye çıkardığını söyledi. Maden sektöründe olduğu gibi inşaat projelerinde de bir çok işçinin taşeron şirketlere verildiğine değinen Toksöz: “İşi ucuza kapatmak için iş güvenliği göz ardı ediliyor…” ifadesini kullandı.

Cezalar caydırıcı olmalı
Toksöz, inşaat kazalarının ve ölüm olaylarının engellenebilmesi için, taşeron şirket sorununun en ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerektiğini de belirterek, “Sigortasız işçi çalıştıranlara karşı verilecek cezalar caydırıcı olmalıdır.” Şeklinde konuştu.