İnşaat sektöründen hane kredisine destek

Konut kredisi kullanımında bireylerin değil ailelerin muhatap alınması yönündeki öneriye inşaat sektöründen destek geldi. Uygulama hayata geçerse, kredi notu düşük olduğu için bankalar tarafından reddedilen kişilerin de kredi kullanımı mümkün hale gelecek.

İnşaat sektöründen hane kredisine destek

Konut kredisi kullanmak isteyen ancak kredi notu düşük olduğu gerekçesiyle talepleri reddedilen vatandaşlar için umut ışığı olacak yeni bir öneri sunuldu. Yeni öneri hayata geçerse, bankalar, konut kredilerini kişilere değil ailelere verecek.

Ali Ağaoğlu: Destekliyoruz
Bankaların hane kredisi hizmeti sunmasını olumlu bir talep olarak niteleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'de aile içi dayanışmanın önemine dikkat çekerek: "Türk aile yapısına son derece uygun bir sistem. Model hayata geçirilirse, başarılı olur ve satışlara da katkı sunar." ifadelerini kullandı

 

İnşaat sektöründen hane kredisine destek

 

Yalnızca bir taksit ödeyemediği için sicili kötü olan vatandaşlar var
Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa: "Kredi ödemelerini aksattığı için bankalarda çok sayıda sabıkalı vatandaş var. Adam kredisinin bir taksidini ödeyememiş; sicili kötüye çıkmış. Bu durumda aile kredisi çıkarılsın..." dedi.

Sektöre destek olacak hamle: Bir çırpıda 100 bin konut satılır
Esnaf tarafından istenen sicil affının konut satın almak isteyen vatandaşa da verilmesi gerektiğini belirten Aşa, evde babası sabıkalı olduğu için kredi alamayan kişiler bulunduğuna dikkat çekti. Aşa, evde çok sayıda çalışan bulunduğunu ve doğru bir analizle sağlıklı ödeme imkanı bulunan aile birimlerinin sistemden dışlanmasının da önüne geçilebileceğini vurgulayarak:

"Kişiye değil, ama haneye veya aileye kredi çözümü sunulabilir. Aile ya da hane kredisi modeli geliştirilirse, sabıkalı ferdine rağmen aile kredi alabilir. Bu hayata geçerse ilk etapta 100 bin konut satışı gerçekleşir..." şeklinde konuştu.