İnşaat sektörüne teşvik yurtdışından

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Fitch’in Türkiye’nin notunu arttırmasının İnşaat sektörünü teşvik edeceğini söyledi

İnşaat sektörüne teşvik yurtdışından

7 Kasım 2012 / emlakwebtv
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Fitch’in Türkiye’ye verdiği notu yükseltmesi üzerine bir açıklama yaparak, “Fitch’in uzun zamandır beklenen not artırımını ülkemiz lehine yapmış olması sektörümüze olumlu yansıyacak. 18 yıl aradan sonra Türkiye’nin notunun “BB+’dan, “BBB”ye yükseltilmesi ülkemize yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcı için güven ortamı yaratırken; yatırımların artışı beraberinde faizlerde düşüşü de getirecek. Bu süreç doğal olarak tasarrufların yatırıma yönelmesine ve gayrimenkul sektörünün de canlanmasını etkileyecek.

Son dönemde yaşadığımız KDV oranlarındaki belirsizlik, tüketici yasası ile getirilen maketten satış konusun netleştirilmemesi ve tapu harçlarındaki artış inşaat sektörünün gelişimine sekte vururken, Fitch’in kredi notumuzu artırması ile ülke ekonomisinin önünü açılacak; tüm sektörler gibi inşaat da hem yabancı hem de yerli yatırımcı için cazip hale gelecek. Talebin artması yeni yatırımlarımızı da teşvik edecek” dedi.