İnşaat sektörünün Rusya'ya alternatif rotaları

Rusya'nın Türkiye ile ticari ilişkilerini durma noktasına getiren yaptırımlarının ardından, Rusya'da iş yapan inşaat firmaları Rusya'ya alternatif yeni rotalar arıyor.

İnşaat sektörünün Rusya'ya alternatif rotaları

Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ekonomik yaptırımların ardından oluşacak ticari kayıpları önlemek için birçok sektör alternatif pazar arayışına girdi. Türkiye'nin Rusya'da en çok yaptığı işlerin başında inşaat geldiği için Türk inşaat sektörü yeni pazar arayışında.  Türkler 1988 yılından beri Rusya inşaat işlerinde sayısız projeye imza attı. Bunların başında altyapı inşaatları, enerji tesisleri, kamu binaları, yol, köprü, tünel, alışveriş merkezi, ofis ve konut projeleri geliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2030'a kadar herkesi ev sahibi yapmak istemesi de konut projelerine hayli hız kazandırdı. Bu kapsamda da Türk inşaat firmalarında çalışan 10 bine yakın işçi şu anda Rusya'da istihdam ediliyor. Rusya'nın 1 Ocak 2016 itibariyla Türk işçilerin ülkeye alınmasını yasaklayan yaptırımları, bundan sonrası için inşaat sektörünün alternatif pazarlar aramasına sebep oldu. Peki Rusya'da inşaat yapan Türk şirketleri'nin yeni alternatifleri hangi ülkeler olacak? 

İnşaatta yeni pazar Afrika, Güney Amerika ve Arap ülkeleri olabilir
Rusya'da Türk inşaat şirketleri 1988 yılından bu yana toplamda  62 milyar dolar yatırım bedeline sahip binlerce projenin altına imza attı. Milyarlarca dolar Türk yatırımı ve 10 bine yakın Türk işçinin bulunduğu  Rusya'dan kaynaklı açıkların kapanması için yeni pazar arayışına giren Türk müteahhitler, Afrika, Güney Amerika ve Arap ülkelerini yeni pazar olarak görüyorlar. Bu coğrafyalarda hem ihtiyacın olması hem de potansiyel olması Türk yatırımlarının bu bölgelere akacağını gösteriyor.