İnşaat sektörünün birikimi dünyaya açılıyor

Türkiye'nin mimarlık alanındaki bilgi birikimini dünya arenasında değerlendirmek isteyen Dome Partners, geliştirdiği sistem ile 10 yılda 20 ülkede ortaklıklar kurmayı planlıyor

İnşaat sektörünün birikimi dünyaya açılıyor

30 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Dome Partners, on yıllık bir çalışma sonrasında geliştirdiği sistem sayesinde, Türk mimarlık sektörünün bilgi birikimini dünya ile paylaşmaya hazırlanıyor. Sistem ile Dome Partners başta komşu ülkeler olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika başta olmak üzere dünyaya mimarideki bilgi birikimini ihraç edecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dome Partners’ın kurucu ortağı Murat Yılmaz, geliştirdikleri sistem ile bu zamana kadar yaşanan döngüyü kırarak bilgi birikimi ihraç etmek istediklerini söyledi. Yerel olmanın işlerin sürekliliğinde büyük önem taşıdığını belirten Yılmaz: "İşin püf noktası, hedef ülkede partner ile ortak hareket etmek..." dedi.

Türk mimarları iyi, ama bu yeterli değil
Yabancı firmalar ile gerçekleştirdikleri çalışmalarda bu kültürü kazandıklarının altını çizen Yılmaz, “Hedef ülkede yerelleşebilmek, sürdürülebilir projeler gerçekleştirmek, ihalelerin devamlılığının sağlamak ve teknik şartnamelerde belirleyici olabilmek çok önemli. İşin kreatif tarafında etkin olan firmalar, inşaat malzemelerini ve iş gücünü istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar. Aslında konuya bütüncül olarak bakıldığında bu hareket, Türk inşaat sektörünün dünyada çok daha etkin bir rol üstlenmesini hedefliyor” dedi.

Yılmaz, iyi fikir geliştirmede yabancılarla aramızda bir fark bulunmadığını, farkın "sunum" sürecinde ortaya çıktığını belirtti. Türkiye'deki mimarların çok iyi olduğunu ama bunun yeterli olmadığını söyleyen Yılmaz, geliştirdikleri yöntem ile Kazakistan, Suudi Arabistan ve Libya'da önemli işler yaptıklarını kaydetti. Açıklamasında kentsel dönüşüm sürecine de değinen Yılmaz, Londra ve Paris gibi şehirlerin bunu 6-7 kez tekrarladıklarını belirtti. 

Perşembe Pazarı, Bankalar Caddesi, İstiklal Caddesi ve Nişantaşı’nın değişiminin belli dönemlerdeki değişimlerin göstergesi olduğunu belirten Yılmaz: “Bağdat Caddesi’nin değişimden sonra kentin dönüşümü durdu. 1950 ile 80’ler arasında bir şeyler yapılmadı, ancak 2000’lerden sonra siyasi istikrar dönemi ile dönüşüm yeniden başladı. Bu çalışmaların 2050’lere kadar devem etmesini bekliyorum. Böylece merkezlerin değeri dönüşecek. Beyoğlu, Kadıköy, Tarihi Suriçi, Üsküdar ve Eyüp gibi bölgeler öne çıkacak” dedi.

Mahalle bazında dönüşüm büyük hata
Tasarımın üst ölçekte yapılması gerektiğini savunan Yılmaz: “Mahalle bazında kentsel tasarım yapmak son derece hatalı bir yaklaşım. Tüm dünyada ortak kanaat budur, dönüşüm böyle yapılır. Yatırımcılar şimdi potansiyeli olan mahallelere öncelik tanıyorlar ama bunu yerel yönetimler koordine etmeli. Kamu, yatırımcıyı iyi yönlendirmeli...” şeklinde konuştu